Niezwykły projekt "Współgłosy". "Porwała mnie radykalna gotowość na wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 12:02
Osoby z niepełnosprawnościami, tworzące chór w projekcie "Współgłosy", nie uznają żadnych półśrodków i są gotowe na każde wyzwanie - tak o uczestnikach tego projektu mówią artyści biorący w nim udział. Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia opowiedzieli w "Poranku Dwójki" o kulisach przedsięwzięcia i satysfakcji, jaką można dzięki niemu osiągnąć.
Współgłosy to projekt angażujący osoby z niepełnosprawnościami z Łodzi
Współgłosy to projekt angażujący osoby z niepełnosprawnościami z ŁodziFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • "Współgłosy" to autorski projekt Marcela Balińskiego.
  • Artysta do udziału zaprosił swoich przyjaciół, wybitnych twórców - wielkich wrażliwców z ogromną wyobraźnią.
  • Po trzech latach koncertów, prób i pracy z chórzystami w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej zespół nagrywa swoją debiutancką płytę.

"Współgłosy" to autorski projekt Marcela Balińskiego, w którego skład wchodzi chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz trio jazzowe, składające się z uznanych polskich muzyków improwizatorów młodego pokolenia.

"Współgłosy" i gotowość na wszystko

Marcel Baliński powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że "Współgłosy" wyróżniają się spośród innych takich formacji. - "Współgłosy" to najwspanialszy chór na świecie. Składa się z 13 osób i prawie wszyscy są uczestnikami terapii zajęciowej "Frajda" w Łodzi. To osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi - zdradził.

Magdalena Koleśnik opowiedziała, że przy pracy w tym projekcie nie ma miejsca na żadne półśrodki. - Pierwsze spotkanie z chórem było dla mnie wyjątkowe. Byłam w ciąży i przyjechałam na warsztaty terapii zajęciowej. Gotowość na nowe doświadczenia, która jest w uczestnikach terapii, jest radykalna i całkowita - powiedziała.

Wolność i satysfakcja

Bartosz Bielenia zdradził w "Poranku Dwójki", że chór daje ogromną satysfakcję i szczęście, którego do tej pory nie znalazł przy innych projektach. - Przyszedłem zrobić rozgrzewkę w Łodzi i już nie wyszedłem z chóru. Też mnie porwała bardzo radykalna gotowość na wszystko, co się wydarza - powiedział.

- Dla mnie to jest jedno z najbardziej zadowalających i spełniających doświadczeń artystycznych. Takiej wolności nie udało mi się spotkać na scenie jeszcze nigdzie - podkreślił.


Posłuchaj
15:30 _PR2 (mp3) 2024_05_24-09-29-47.mp3 Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia o projekcie "Współgłosy"ZOBACZ NAGRANIE WIDEO Z ROZMOWY "PORANKA DWÓJKI":

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Magdalena Koleśnik, Bartosz Bielenia (aktorzy), Marcel Baliński (kompozytor)

Data emisji: 24.05.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/kormp

Czytaj także

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 17:00
- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album zespołu Pimpono 2+4. "Eksploruje różne warstwy rytmu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 12:08
"Past and Future Don’t Exist and Now Is the Rhythm" to tytuł najnowszego albumu zespołu Pimpono 2+4, którego liderem jest Szymon "Pimpon" Gąsiorek. Artysta opowiedział w "Poranku Dwójki" o swojej muzycznej drodze oraz zdradził, co stoi za nazwą jego albumu i co możemy na nim usłyszeć.
rozwiń zwiń