Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 11:43
"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
Mirosław Wlekły: Lech Wałęsa powiedział, że szkoda mu czasu na niemądre pytania
Mirosław Wlekły: Lech Wałęsa powiedział, że szkoda mu czasu na niemądre pytaniaFoto: NAC

Autorzy książki "1989. Pozytywny mit" - Mirosław Wlekły, Marcin Napiórkowski i Katarzyna Szyngiera - to również twórcy obsypanego nagrodami musicalu "1989". W książce podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Odchodzą od podręcznikowej narracji o Polsce czasu przemian. Proponują nową opowieść o przeszłości, która pomoże nam sprostać wyzwaniom przyszłości.

Książka a musical

Mirosław Wlekły zdradził w Programie 2 Polskiego Radia, że przy pisaniu książki wykorzystano także elementy, które znajdziemy w musicalu. - W książce jest mrugnięcie okiem do fanów musicalu. Poszczególnym rozdziałom nadaliśmy tytuły kolejnych utworów musicalu. Tekst jednak niewiele ma z nim wspólnego - powiedział.

- Książka ma charakter reportersko-publicystyczny. Nie wystarczył przy jej powstaniu research, który robiliśmy do musicalu, ale trzeba go było pogłębić - dodał.

Więcej o postaciach

W książce znajdziemy także rozwinięte historie dotyczące bohaterów, których tylko wspomniano w musicalu. - Niesamowite jest to, że męskich bohaterów dzieli dekada. Kuroń jest dziesięć lat starszy od Wałęsy, a Wałęsa starszy o tyle samo od Frasyniuka. W książce pogłębiamy jednak postaci drugoplanowe, które mignęły w spektaklu. To Bogdan Borusewicz, Alina Pieńkowska, Anna Walentynowicz czy Henryka Krzywonos - powiedział Mirosław Wlekły.

>>> ZOBACZ TAKŻE SERWIS SPECJALNY POSLKIEGO RADIA O WYBORACH 4 CZERWCA 1989 <<<

- O tych postaciach w książce jest zdecydowanie więcej. Wykorzystaliśmy w niej historie, które nie miały prawa zmieścić się do scenariusza - dodał.

Postać Lecha Wałęsy

Szczególną postacią jest Lech Wałęsa. Współautor książki wspomina rozmowy z byłym prezydentem. - Z Lechem Wałęsą jest tak, że obojętnie co mówi, to na końcu okazuje się zawsze, że to on ma rację. Taka też trochę była nasza rozmowa z nim - zdradził.

- Nie satysfakcjonowało go żadne nasze pytanie i prosił o kolejne. Prosił o pytania mądrzejsze i mówił, że nie chce tracić czasu na tak niemądre pytania. Wtedy przed naszymi oczami budowała się niesamowita postać sceniczna Lecha Wałęsy - powiedział Mirosław Wlekły.


Posłuchaj
11:44 _PR2 (mp3) 2024_06_04-08-24-00.mp3 Mirosław Wlekły o książce "1989. Pozytywny mit" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Mirosław Wlekły (jeden z autorów "1989. Pozytywny mit")

Data emisji: 3.06.2024

Godz. emisji: 8.24

dz/wmkor

Czytaj także

20 lat Polski w UE. Prof. Orłowski: w 2004 roku zakończyła się dla nas II wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 12:33
Prof. Witold Orłowski był doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej - Jana Kołakowskiego. W "Poranku Dwójki" ekonomista opowiedział, jak przez dwie dekady członkostwa we Wspólnocie zmieniła się Polska oraz co groziłoby nam, gdybyśmy do Unii Europejskiej nie weszli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 15:20
Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
rozwiń zwiń