Edyta Jungowska i audiobooki dla dzieci. "Ważne dla mnie jest budowanie klimatu opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 14:48
Audiobook to forma, która od kilkunastu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić. Swoje audiobooki posiadają także klasyki literatury dla dzieci. Edyta Jungowska opowiedziała w "Poranku Dwójki", z czym wiąże się produkcja audiobooków oraz jak przez tę formę trafić do młodych słuchaczy.
Edyta Jungowska: najważniejszy w audiobookach dla dzieci jest tekst
Edyta Jungowska: najważniejszy w audiobookach dla dzieci jest tekstFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Edyta Jungowska z powodzeniem nagrywa od kilkunastu lat audiobooki dla dzieci.
  • Aktorka przyznała, że ważny jest dla niej tekst, a to gwarantują sprawdzone klasyki.
  • W "Poranku Dwójki" przyznała, że ważną rolę odgrywa muzyka, która pozwala budować klimat.

Edyta Jungowska w 2010 roku założyła własne wydawnictwo. To efekt jej fascynacji Astrid Lingren i bajkami dla dzieci. Dzisiaj aktorka ma w swoim dorobku audiobooki, na których z powodzeniem wychowują się najmłodsi słuchacze. 

Edyta Jungowska i tajemnice audiobooków dla dzieci

Edyta Jungowska zdradziła, że liczy się dla niej przede wszystkim dobry i sprawdzony tekst. - Interesuje mnie przede wszystkim dobra literatura i sprawdzona klasyka literatury dziecięcej. Praca nad audiobookiem jest długotrwała i kosztowna. Uważam, że najważniejszy jest jednak ten tekst, który dla mnie jest materiałem aktorskim - powiedziała.

- Zależało nam na tym, żeby audiobooki były takim jednoosobowym słuchowiskiem. Moim partnerem w audiobookach jest muzyka. Ja z nią dialoguję. Kompozycja jest dla nas szalenie ważna - dodała.

Przesłanie dla dzieci

Aktorka oceniła również, że celem jej audiobooków jest wspomaganie dziecięcej wyobraźni, a nie dosłowne przedstawianie historii. - Ogromnie ważne dla nas jest to, żeby nie ilustrować dosłownie historii, ale budować klimat. Muzyka w audiobookach bardzo wspiera dziecięcą wyobraźnię. Czasami zdarza się, że niektóre rzeczy podbijamy - opowiedziała.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia opowiedziała także o swoim podziwie dla szwedzkiej autorki i tego, że potrafi przedstawić dzieciom najtrudniejsze tematy. - Astrid Lindgren oswaja dzieci z poważnymi historiami takimi jak choroba czy przemoc. Myślę, że to bardzo ważne tematy, z którymi dziecko może się spotkać w literaturze i dzięki temu zobaczyć świat trochę inaczej - oceniła.

Opowieść o świecie

Każdy z klasycznych autorów ma swój sposób na przedstawienie świata. Jednym z nich jest pokazanie, że pozory mogą mylić, a dobro zwycięża. - Michael Ende to już jest niczym nieograniczona wyobraźnia autora, gdzie wszystko jest możliwe. Są tam zaczerpnięte wątki z różnych kultur. Mówi nam o tym, że wszystko jest możliwe - podkreśliła Edyta Jungowska.

- Nawet w największych tarapatach dzięki przyjaźni i otwartości na inne kultury i różnorodność, zawsze wyjdziesz z problemów cało. Daje dziecku informacje, że nie wszystko jest takie, jak się z pozoru wydaje - dodała.


Posłuchaj
14:12 _PR2 (mp3) 2024_06_19-09-29-01.mp3 Edyta Jungowska o audiobookach dla dzieci (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Edyta Jungowska (aktorka)

Data emisji: 18.06.2024

Godz. emisji: 8.30

dz/mgc

Czytaj także

Dyskusja o kulturze dla dzieci. Czy zmienia się status dziecka w społeczeństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 17:13
- Nadeszły takie czasy, że znowu zaczynamy zastanawiać się nad statusem kultury dla dzieci, co też łączy się z kolejną falą zastanawiania się nad statusem dziecka w społeczeństwie, który to status jest bardzo niejednoznaczny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni Anna Czernow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
rozwiń zwiń