"Dwa Teatry 2024". Mariusz Malec: "Podstolina" to również ukłon w stronę radia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 12:40
- Rok temu, na poprzednim festiwalu "Dwa Teatry", przedstawiliśmy "Podstolinę" widowni. To było czytanie aktorskie z udziałem widzów. Dzisiaj powtórzymy ten zabieg. Widownia stanie się częścią zupełnie innej historii - mówił w "Poranku Dwójki" nadawanym prosto z Sopotu Mariusz Malec, reżyser spektaklu "Podstolina", który bierze udział w konkursie telewizyjnym na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Reżyser Mariusz Malec w ubiegłych latach odbierał już nagrody festiwalu Dwa Teatry
Reżyser Mariusz Malec w ubiegłych latach odbierał już nagrody festiwalu "Dwa Teatry"Foto: Sebastian Gołos/PR
  • W poniedziałek (24.06) w Sopocie zakończy się 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry 2024".
  • Jednym z 14 telewizyjnych spektakli konkursowych jest "Podstolina" w reżyserii Mariusza Malca.
  • Twórca ten sięgał już po laury w poprzednich edycjach festiwalu (m.in. za najlepsze słuchowisko w 2022 roku - "Edyp w Kolonos" Sofoklesa).

Spektakl Teatru Telewizji pt. "Podstolina" to bardzo autorska adaptacja "Zemsty" Aleksandra Fredry dokonana przez Mariusza Malca. Znalazł się on wśród 14 tytułów, które od soboty (22.06) były prezentowane publiczności w sopockim Multikinie w ramach konkursu telewizyjnego festiwalu "Dwa Teatry 2024".

"Podstolina" kontra niedzielny obiad

- Jestem miło zaskoczony liczbą osób, które przyszły zobaczyć "Podstolinę". Konkurencją dla pory prezentacji był niedzielny obiad, ale wygraliśmy. Pojawiła się ogromna rzesza ludzi. Było wiele wspaniałych pytań i też były reakcje w trakcie, bo przecież to jest komedia - przypomniał reżyser spektaklu.

"Dwa Teatry 2024". Gombrowicz na żywo

To jednak nie jedyny festiwalowy akcent z udziałem Mariusza Malca. W poniedziałek (24.06) w ramach cyklu "Słuchowisko na żywo" zaprezentowane zostanie przedstawienie "Ferdydurke" w jego reżyserii.

- Postacią wiążącą będzie w tej adaptacji Józio, który jest też alter ego autora, Witolda Gombrowicza. Spotkamy się z ośmioma aktorami, którzy odtwarzają, plus minus, szesnaście postaci. Tylko Józio i Miętus, grani odpowiednio przez Jędrzeja Hycnara i Mateusza Rusina, mają jedno zadanie aktorskie, ponieważ ich postaci wędrują z nami przez cały ciąg dramaturgiczny - zdradził gość Dwójki.

Posłuchaj
12:16 Poranek Dwójki 24.06.2024.mp3 Reżyser Mariusz Malec o festiwalu "Dwa Teatry 2024" w Sopocie (Poranek Dwójki) 

Festiwal "Dwa Teatry" to święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku odbędzie się już po raz 23. Po trzech latach przerwy festiwal wraca do korzeni i znów gości w Sopocie. 

"Dwa Teatry" są konkursem słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w poprzedzającym sezonie. Poznaliśmy już laureatów Wielkiej Nagrody 23. festiwalu. Są to: aktorka Joanna Szczepkowska i aktor Adam Ferency. Laureatami Nagrody 70-lecia Telewizji Polskiej zostali: reżyserka Olga Lipińska i reżyser Jerzy AntczakNatomiast laureatów konkursu słuchowisk i spektakli poznamy w poniedziałek wieczorem.

Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Mariusz Malec (reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy)

Data emisji: 24.06.2024

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Adam Wojtyszko: szansa spotkania ze słuchaczem to dla nas święto

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 12:33
W Sopocie trwa 23. festiwal "Dwa Teatry". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy przyjdą się z nami spotkać, poczują to i zrozumieją, że są dla nas niesamowicie ważni. Słuchacze to taki dziwny rodzaj półducha, do którego zawsze staramy się odnosić, tworząc, zawsze staramy się odgadnąć, co jest ważne i potrzebne. Szansa na bezpośrednie spotkania to dla nas święto - mówił w Dwójce Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Anna Wieczur: w tym roku wiele słuchowisk opowiada o niedalekiej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 16:21
- To bardzo trudne, żeby opowiadać o niedalekiej przeszłości w sposób nie tyle obiektywny, co wrażliwy i uczciwy. W przypadku tegorocznych słuchowisk to się natomiast pięknie udało - mówiła w Dwójkowej audycji specjalnej z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie reżyserka Anna Wieczur, jurorka w konkursie słuchowisk dla dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry" 2024: święto, nie rywalizacja. Podsumowanie drugiego dnia festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 09:43
Tegoroczna edycja festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Przed nami trzeci, ostatni dzień festiwalu, a dotychczasowe wydarzenia w jego ramach podsumowaliśmy w "Kulturalnej Jedynce". - W momencie kiedy pojawia się premiera radiowa ona idzie w eter, ale nie wiemy, z jakim spotyka się odbiorem. Tutaj mogliśmy usłyszeć widownię i jej reakcje. (...) To jest święto, że po prezentacji słuchowiska czy spektaklu można porozmawiać z publicznością - wyjaśnia Jarosław Tumidajski. 
rozwiń zwiń