Festiwal, gdzie na równi z artystami liczą się wawelskie dziedzińce

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 10:16
– To chyba jedyny na taką skalę festiwal plenerowy w Krakowie. Zawsze żartuję, że artystami podczas naszego wydarzenia są także królewskie dziedzińce: Batorego, pieszczotliwie nazywany "dziedzińczykiem", no i ten wzniosły, wielki dziedziniec arkadowy. Muzyka tych dziedzińców również u nas gra – mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektorka artystyczna festiwalu "Wawel o zmierzchu".
Dwa dziedzińce  arkadowy i, niedostępny na co dzień, Batorego  na czas festiwalu Wawel o zmierzchu stają się letnią sceną dla koncertów kameralnych i symfonicznych
Dwa dziedzińce – arkadowy i, niedostępny na co dzień, Batorego – na czas festiwalu "Wawel o zmierzchu" stają się letnią sceną dla koncertów kameralnych i symfonicznychFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

Organizowane od 17 lat na Zamku Królewskim na Wawelu wydarzenie łączy architekturę i muzykę. Jego tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 1-10 sierpnia. Jak zwykle dwa dziedzińce – arkadowy i niedostępny na co dzień Batorego – staną się w tym czasie letnią sceną dla koncertów kameralnych i symfonicznych.

Chwila oddechu i zatrzymania na Wawelu

– Myślę, że we współczesnym, przebodźcowanym świecie potrzebujemy skupienia się na pewnych detalach, na pięknie takim refleksyjnym, zatrzymanym. Potrzebujemy w ogóle powrotu do odświętnego domu, do takiej uroczystości. Mam nadzieję, że właśnie to daje festiwal "Wawel o zmierzchu" – stwierdziła prof. Małgorzata Janicka-Słysz.

Od jazzu do Pendereckiego. Nehring, Socha i inni

W sierpniowe wieczory publiczność będzie miała okazję posłuchać utworów Chopina, Pendereckiego czy Góreckiego. W programie także muzyka filmowa, jazzowa, pieśni polskie i maratony pianistyczne. W ogóle muzyka fortepianowa będzie w tym roku mocno obecna na Wawelu. Pojawią się pianiści, którzy w październiku przystąpią do rywalizacji w XIX Konkursie Chopinowskim. Będą to Zuzanna Sejbuk i Mateusz Dubiel, który wystąpi na otwarcie festiwalu.

Czytaj także:

- To będzie już trzeci jego występ tutaj. Zaczynał u nas, jak jeszcze nie studiował w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Oczywiście będzie grał Chopina, ale prezentować będziemy także muzykę nowszą. Na jednym z koncertów pojawi się na przykład polska muzyka filmowa. Zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, m.in. z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie", czy ścieżka dźwiękowa z filmu "Samotny mężczyzna" Abla Korzeniowskiego - opowiadała dyrektorka artystyczna "Wawelu o zmierzchu".

Wśród artystów, którzy wystąpią na festiwalu, będą także Szymon Nehring i Iwona Socha.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Małgorzata Janicka-Słysz (dyrektorka artystyczna festiwalu "Wawel o zmierzchu")

Data emisji: 21.07.2025

Godz. emisji: 8.35

pg/k

Czytaj także

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 11:54
- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Królewska wymiana" - współpraca między zamkami w Warszawie i na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 10:00
Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu podjęły współpracę polegającą na wymianie cennych dzieł. Do Warszawy z Krakowa przyjechało już m.in. popiersie króla Jana III, a na Wawel powędrował ze stolicy brukselski arras zatytułowany "Upadek moralny ludzkości przed potopem".
rozwiń zwiń