Polityka historyczna a praktyka teatralna

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 19:00
Czym dokładnie jest polityka historyczna i czym powinna być? Czy możliwe jest uprawianie jej w sposób nieofensywny?
Audio
  • Wojciech Tomczyk i Paweł Łysak o polityce historycznej (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Cecylią Malik (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Dariuszem Przybylskim (Poranek Dwójki)
Paweł Łysak jest zwolennikiem teatru, który się wtrąca
Paweł Łysak jest zwolennikiem "teatru, który się wtrąca"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jak tego rodzaju praktyki odbijają się na sztuce i działalności kulturalnej? Czy subiektywne nadawanie sensu różnym faktom i łączenie ich w opowieść jest nieuniknione? Między innymi o to zapytaliśmy naszych gości - dramaturga, scenarzystę i producenta Wojciecha Tomczyka oraz reżysera i dyrektora Teatru Powszechnego Pawła Łysaka.

Rozmawialiśmy też z malarką, performerką, kuratorką i aktywistką Cecylią Malik, która otwiera właśnie nową wystawę w centrum Krakowa. Co tym razem przygotowała dla nas artystka znana z zaangażowania społecznego, m.in. w ochronę terenów zielonych i pomoc bezdomnym?

Spotkaliśmy się również z kompozytorem Dariuszem Przybylskim. W Warszawskiej Operze Kameralnej właśnie rozpoczynają się próby do prapremiery nowej opery jego autorstwa - "Orphée". Podstawą opowieści jest odczytany na nowo mit o greckim poecie, który zstąpił do piekieł po ukochaną. Zagubiony Orfeusz nie jest w stanie oddzielić życia od sztuki, która przeniknęła go całkowicie i nie daje mu spokoju.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 6.00

mm/ag

Zobacz więcej na temat: KULTURA polityka TEATR
Czytaj także

"Sztuka krytyczna to psucie demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 21:20
- Ekspansja tego rodzaju twórczości w latach 90. to spóźniony import z zachodu. Miała być ona przejawem wolności, a doprowadziła do wycięcia sfery estetycznej - uważa krytyk Maciej Mazurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:20
- Wolność twórcza ma szerokie granice, ale one istnieją. Będziemy w tej kwestii delikatni - deklarował wicepremier Piotr Gliński, komentując w Dwójce "awanturę" wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawiając priorytety nowej polityki kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń