Romskie "Przeczarownie" na Biennale di Venezia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 11:25
- W "Przeczarowując świat" miesza się magia, ale też polityka, historia wyobrażeń kultury romskiej, migracja znaczeń pomiędzy różnymi kulturami - mówiła w "Poranku Dwójki" o projekcie, który zostanie zaprezentowany w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji jego kuratorka Joanna Warsza. 
Małgorzata Mirga-Tas urodziła się w 1978 roku, mieszka i pracuje w Czarnej Górze
Małgorzata Mirga-Tas urodziła się w 1978 roku, mieszka i pracuje w Czarnej GórzeFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • "Mleko snów" to temat przewodni tegorocznego Biennale w Wenecji
  • Projekt "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas zostanie zaprezentowany w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki
  • Małgorzata Mirga-Tas zaprojektuje i wykona cykl dwunastu wielkoformatowych tkanin

O projekcie rozmawialiśmy z kuratorami Pawilonu Polskiego w Wenecji Joanną Warszą oraz Wojciechem Szymańskim.

Surrealistyczne "Mleko snów"

Tematem przewodnim tegorocznego Biennale w Wenecji jest "Mleko snów". To nawiązanie do książki surrealistycznej artystki Leonory Carrington (1917–2011), która w latach 50. XX wieku mieszkała w Meksyku. Carrington wymyślała niezwykłe historie, które ilustrowała, malując obrazy bezpośrednio na ścianach domu, a następnie w notatniku opatrzonym tytułem "Mleko snów".

Kuratorzy wystawy "Przeczarowując świat" o zadanym na biennale temacie dowiedzieli się już po złożeniu propozycji, choć zakres tematyczny był ogólnie znany. - Ona bardzo pasuje - podkreśliła Joanna Warsza. - Ta propozycja gra marzeniem, imaginacją i dobrze się wpisała w program główny - dodał Wojciech Szymański.

Historia "przewłaszczona"

Małgorzata Mirga-Tas zaprojektuje i wykona cykl dwunastu wielkoformatowych tkanin, które pokryją ściany Pawilonu Polskiego w Wenecji. Układ, forma i motywy tkanin nawiązują do słynnego "kalendarzowego" cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia w Ferrarze. - Nim się inspirujemy, a artystka go przekształca i "przewłaszcza", czyli zmienia, odzyskuje znaczenia często związane z kulturą romską - tłumaczyła kuratorka.

- To jest instalacja składająca się z trzech części. Górny pas jest oparty na historycznych przedstawieniach Romów i jest "przewłaszczony", zmieniony; środkowy jest oparty na historiach romskich kobiet - wymieniała Joanna Warsza. - Dolny pas to przedstawienia życia codziennego w Czarnej Górze, gdzie artystka mieszka.

Czytaj także:

Jak czytamy na stronie organizatorów: "artystka sięga po kluczowe dla europejskiej historii sztuki i wizualności obrazy i dokonuje ich swoistego zawłaszczenia, wpisując w nie specyficzną, polsko-romską tożsamość i wernakularne doświadczenie historyczne. Projekt Pawilonu Polskiego, oparty na idei transnarodowości, cykliczności, zmiany często zawłaszczonych znaczeń, proponuje nową narrację o nieustannej kulturowej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływów pomiędzy kulturą romską, polską i europejską".​

"Przeczarowanie - bezprzemocowy proces, w którym istotną rolę odgrywają kobiety - odmienia niepomyślne losy świata, zdejmując z niego zły czar i urok."

Projekt na na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji będzie można zobaczyć od 23 kwietnia br.

Posłuchaj
12:44 poranek DWójki Wenecja 31 styczeń 2022 09_37_21.mp3 Rozmowa z kuratorami projektu przygotowywanego na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Joanna Warsza oraz Wojciech Szymański (kuratorzy Pawilonu Polskiego na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jerzy Illg: "Znak wodny" Brodskiego to hipnotyzująca proza

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 17:00
- O Wenecji napisano już całą bibliotekę, ale wśród tych niezliczonych książek "Znak wodny" jest chyba tą najpiękniejszą - mówił w Dwójce publicysta, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg o jednym ze swoich ulubionych dzieł literackich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenecja. Wyklęta wyspa, wielka woda i szkło w cenie brylantów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:40
W średniowieczu Wenecja była miastem luksusu i groźnych chorób, które przybywały na statkach wraz z towarami. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam wprowadzono pierwszą kwarantannę - z włoskiego "quaranta giorni", czyli 40 dni. 
rozwiń zwiń