Musica Sacromontana 2022. "Trudno, by w takim miejscu nie było pięknej akustyki"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 11:23
- Mamy ten przywilej, że w naszym otoczeniu jest tak piękny obiekt jak bazylika świętogórska i cały kompleks klasztorny. Zawdzięczamy to wspaniałym fundatorom, m.in. Adamowi Konarzewskiemu, jego żonie i włoskim architektom, bo warto nadmienić, że nasza bazylika jest kopią weneckiej świątyni Santa Maria della Salute - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana".
Festiwal MUSICA SACROMONTANA
Festiwal MUSICA SACROMONTANAFoto: Mat. pras.

Tu tworzył polski Mozart

Odbywające się w Świętej Górze koło Gostynia wydarzenie to połączenie wspaniałej akustyki tamtejszej bazyliki i wyjątkowej duchowej atmosfery, a także sztuk plastycznych i muzyki. Co roku odkrywane są tu utwory zapomnianych XVIII- i XIX-wiecznych kompozytorów związanych ze Świętą Górą, a dzieła mistrzów wykonywane we wnętrzu świątyni, dla której tworzył Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem.

- W 2005 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Muzyki im. J. Zeidlera przy sanktuarium. Wtedy mieliśmy okazję otworzyć szafy z muzyką klasztorną, zobaczyć prawdziwe skarby muzyczne, które zgromadzono. Są tam nuty świadczące o bardzo rozwiniętej działalności Kapeli Jasnogórskiej, która powstała pod koniec XVIII wieku i istniała także w wieku XIX. A sztandarowym kompozytorem tego zespołu muzyków i śpiewaków był właśnie Józef Zeidler.

Haydn na inaugurację

17. Festiwal Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana" rusza już w najbliższą sobotę (24.09). Na początek usłyszymy oratorium Josepha Haydna Stworzenie świata, a artyści zaproszeni na plener malarski "Arte Sacramontana" przeniosą własną wizję tej muzyki na obrazy.

Łącznie zaplanowano w tym roku cztery koncerty. Wydarzenie potrwa do 2 października.

Posłuchaj
08:58 Poranek Dwójki 22.09.2022 czemplik.mp3 Rozmowa z Wojciechem Czemplikiem, dyrektorem artystycznym 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana" (Poranek Dwójki) 

Patronem 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana" jest Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Czemplik (dyrektor artystyczny 17. Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacramontana")

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 9.35

pg


Zobacz więcej na temat: Joseph Haydn Dwójka KULTURA
Czytaj także

Marek Janowski: nowa siedziba Sinfonii Varsovii zmieni Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 21:03
- Trzymam mocno kciuki za nową siedzibę, której otwarcie jest coraz bliżej. Jestem pewien, że jej pojawienie się zmieni Warszawę. Mam nadzieję, że prace się nie opóźnią, że akustyka sali będzie wspaniała, i że wzbogaci tutejszą społeczność muzyczną - mówił urodzony w Polsce niemiecki dyrygent, który poprowadził urodzinowy koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Maria Staśkiewicz: wielu artystów boryka się z tremą

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 11:30
- Podczas kształcenia muzycznego zapomina się o wsparciu psychologa, który mógłby pojawić się w życiu każdego muzyka. Występy publiczne to duże wyzwanie, znam wielu artystów, którzy borykają się z tremą i problemem braku wiary w siebie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.
rozwiń zwiń