Anna Maria Staśkiewicz: wielu artystów boryka się z tremą

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 11:30
- Podczas kształcenia muzycznego zapomina się o wsparciu psychologa, który mógłby pojawić się w życiu każdego muzyka. Występy publiczne to duże wyzwanie, znam wielu artystów, którzy borykają się z tremą i problemem braku wiary w siebie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r.
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r. Foto: Grzegorz Śledź/PR2
  • Anna Maria Staśkiewicz to laureatka III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego
  • Skrzypaczka mówiła, że po jednym z konkursowych występów była z siebie bardzo niezadowolona
  • W Dwójkowej rozmowie artystka podkreślała wagę sportu oraz wsparcia psychologicznego w życiu każdego muzyka

Anna Maria Staśkiewicz jest zdobywczynią III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Została wtedy uhonorowana także nagrodą słuchaczy Polskiego Radia. W tym roku odbędzie się kolejna odsłona tego konkursu.

Rozrabianie w polonezie

Podczas konkursu im. Henryka Wieniawskiego Anna Maria Staśkiewicz zagrała m.in. Poloneza D-dur Henryka Wieniawskiego i, jak przyznała, nie był to najlepszy występ w jej życiu.

- Po wykonaniu tego utworu byłam całkowicie załamana. Pamiętam, że na chwilę zeszliśmy ze sceny z Marcinem Sikorskim i powiedziałam mu, że strasznie dużo narozrabiałam w tym polonezie. Potem mieliśmy do wykonania utwór, na który czekałam przez wszystkie etapy, była to Sonata f-moll Prokofiewa. Nigdy nie zapomnę, jak weszliśmy na scenę po nieudanym polonezie i przestał istnieć dla mnie konkurs jako forma rywalizacji, po prostu zatopiliśmy się w muzyce - wspominała skrzypaczka.

Ciało i umysł w życiu muzyka

Do studia Dwójki dodzwoniła się również słuchaczka ze Szczecina, która zapytała skrzypaczkę o to, czy w grze na instrumencie pomagają jej jakieś ćwiczenia fizyczne. Anna Maria Staśkiewicz przyznała, że to bardzo ważna kwestia, gdyż instrumentaliści spędzają wiele godzin w jednej, dość nienaturalnej pozycji.

- Żeby dalej móc grać tyle, ile bym chciała, zainteresowałam się różnymi formami jogi. Od wielu lat staram się regularnie praktykować, stawiam głównie na ćwiczenia na kręgosłup. Inne moje aktywności sprowadzają się do spacerów z dziećmi, ale mam nadzieję znaleźć taką przestrzeń w swoim życiu, by bardziej dbać o kondycję - mówiła Anna Maria Staśkiewicz.

Instrumentalistka przyznała też, że w życiu każdego artysty występującego na scenie niezwykle ważny jest aspekt psychologiczny.

- Podczas kształcenia muzycznego zapomina się o wsparciu psychologa, który mógłby pojawić się w życiu każdego muzyka. Występy publiczne to duże wyzwanie, znam wielu artystów, którzy borykają się z tremą i problemem braku wiary w siebie - podkreślała skrzypaczka.

Jak stwierdziła, ogromną rolę odgrywają tu nauczyciele i mentorzy muzyków. - Bardzo często profesorowie nastawiają się na bardzo szybki sukces studentów. Czasami niefortunnie wypowiedzianych kilka słów może bardzo wpłynąć na negatywne postrzeganie samego siebie - mówiła.

Koncerty na całym świecie

Anna Maria Staśkiewicz w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko.

Koncertowała w Albanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Gruzji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, we Włoszech, na Ukrainie i na Litwie, a także w wielu miastach Polski.

Współpracowała z większością krajowych zespołów filharmonicznych (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa, Zielona Góra), a ponadto z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia "Amadeus", Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Kameralną "Wratislavia", Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva.


Posłuchaj
59:08 2022_01_23 09_59_56_PR2_Cafe_Muza.mp3 Anna Maria Staśkiewicz - mistrzyni smyczka (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajdują się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo. Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, José Maria Florencio, Robert Kabara, Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marek Moś, Maxim Vengerov.

Anna Maria Staśkiewicz wystąpiła jako solistka na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako kameralistka współpracowała m.in. z Jose Gallardo, Marcelo Nisinmanem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką, Marcinem Sikorskim.

Zobacz zapowiedź:

Skrzypaczka jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką programu stypendialnego Młoda Polska. Od lutego 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

[wykorzystano materiały ze strony sinfoniavarsovia.org]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypaczka, koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Daniel Stabrawa: koncertmistrz to rzecznik orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:30
- Chodzi o balans między totalnym luzem, a energią, impulsem niezbędnym do grania na instrumencie. Jak powiedział mi kiedyś Krystian Zimerman: szukam momentu, kiedy będę zużywał minimum siły do osiągnięcia maksimum efektu - mówił na antenie Dwójki Daniel Stabrawa, skrzypek i dyrygent, do niedawna pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejscówka" z Orianą Masternak. Od walca do stukotu końskich kopyt

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:50
- Jak pojawił się koncept karnawałowej "Miejscówki", to byłyśmy zachwycone. To, czego szukamy w muzyce najczęściej – to radość. Mam nadzieję, że będzie ją słychać - mówiła w "Poranku Dwójki" Oriana Masternak, współgospodyni najbliższej (15.01) "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń