Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 10:00
- Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek - mówił w Dwójce Filip Hillesland, współreżyser filmu "Ludzie".
Filip Hillesland - współreżyser filmu Ludzie w studiu Dwójki
Filip Hillesland - współreżyser filmu "Ludzie" w studiu DwójkiFoto: Przemysław Chmielewski / Polskie Radio
  • W "Poranku Dwójki" gościliśmy reżysera Filipa Hilleslanda, który wspólnie z Maciejem Ślesickim stworzył fabularny film "Ludzie". 
  • Kiedy wybucha pełnoskalowa wojna na Ukrainie, pięć kobiet - reprezentujących różne pokolenia i perspektywy - podejmuje desperacką walkę, aby ocalić siebie oraz swoich najbliższych. 
  • Ich losy splatają się w opowieść o miłości, odwadze, poświęceniu i sile ludzkiego ducha.

Filip Hillesland i Maciej Ślesicki - dwóch reżyserów jednego filmu

Filip Hillesland podkreślił, że z Maciejem Ślesickim zna się od lat. - On mnie filmowo wychował, jestem absolwentem jego szkoły, obecnie jej wykładowcą. Znamy się prywatnie, pod kątem filmowym się rozumiemy i wzajemnie sobie ufamy. Decyzja o współpracy nie była trudna - podkreślił.

Ukraina walczy nie tylko o wolność swoją, ale również naszą

Pomysł na film "Ludzie" zrodził się szybko. - Maciej jest autorem scenariusza, nie ukrywamy w żaden sposób, że stoimy po stronie Ukrainy i wierzymy, że walczy nie tylko o wolność swoją, ale również naszą. Polacy pomagają oddolnie, też się w to włączyliśmy. Nasz film jest naszą bronią, której wiemy jak używać - powiedział gość Dwójki.


Posłuchaj
13:47 2024_02_22 09_36_44_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek (Poranek Dwójki)

 

Przetrwać wojnę jako zwykły człowiek

Filip Hillesland dodał, że o wojnie na Ukrainie jest dużo informacji jednocześnie, są to relacje na bieżąco. - Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek. To nas łączy z naszymi widzami - opisywał.

Tytuł "Ludzie" określa sedno tematyki filmu

Dodał, że dla całego świata szokującym momentem były wydarzenia w Buczy. - Tytuł "Ludzie" pochodzi z napisów, które pojawiały się na samochodach i budynkach. Określa sedno tego, o czym jest nasz film - stwierdził rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Ktoś musi też zagrać wroga

Mówił o procesie powstawania filmu. - W tamtym momencie aktorzy ukraińscy byli porozrzucani po całej Europie, musieliśmy różnymi drogami do nich dotrzeć. Ktoś musi też zagrać wroga i mówić w jego języku, a podjęcie takiego wyzwania nie było oczywiste dla wielu aktorów - powiedział reżyser.

Inaczej mówią ludzie w Mariupolu, Kijowie i Lwowie

- Ukraina jest bardzo dużym i różnorodnym krajem, także pod względem językowym. Inaczej mówią ludzie w Mariupolu, Kijowie i Lwowie. Spotykamy bohaterów w różnym wieku, mają różne problemy i dylematy. Łączy ich jedno: nie są żołnierzami, nie walczą, starają się przetrwać - podkreślił Filip Hillesland.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Hillesland (reżyser)

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 9.35

mo/mgc/wmkor

Czytaj także

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 10:00
To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa". Z lwowskich archiwów przed polską publiczność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 12:27
- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń