Polskie Radio
Section05
Wiktor Janukowycz

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Euromajdan Krym aneksja Paweł Siwek Piotr Pogorzelski Dwójka Wiktor Janukowycz

30. rocznica niepodległości Ukrainy. Historyk: Kijów i Moskwa oddalają się od siebie jak dwa wielkie okręty

Rosyjska agresja to największa próba dla Ukrainy w ciągu 30 lat jej niepodległości, najważniejszym sukcesem było zaś dwukrotne zażegnanie ryzyka autorytaryzmu - powiedział ukraiński historyk Jarosław Hrycak. 24 sierpnia Ukraina obchodzi 30. rocznicę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Wielki Głód dekomunizacja niepodległość Rosja Włodzimierz Lenin Wiktor Janukowycz agresja sowiecka

Sąd UE unieważnił sankcje wobec Janukowycza. Pozostanie jednak na czarnej liście

Sąd Unii Europejskiej unieważnił sankcje nałożone przez kraje członkowskie wobec byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna, ale pozostają oni na czarnej, unijnej liście. Sędziowie z Luksemburga zakwestionowali unijne restrykcje nałożone w 2019 roku. Jednak w mocy pozostają sankcje przedłużone w marcu o rok.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Wiktor Janukowycz Ukraina sąd

Mija 6 lat od krwawych starć na Majdanie. Główni sprawcy wciąż nie zostali ukarani

We wtorek przypada kolejna rocznica krwawych wydarzeń podczas protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości. Sześć lat temu milicja podporządkowana ówczesnym ukraińskim władzom otworzyła ogień do protestujących. Od 18 do 20 lutego od kul zginęło kilkudziesięciu demonstrantów, a setki innych zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Euromajdan Majdan Wiktor Janukowycz