Obrazy i korespondencja. "Czytająca list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 17:12
Zapraszamy na rozmowę o słynnym dziele holenderskiego mistrza, pierwszym z cyklu malowideł Vermeera podejmującym temat korespondencji.
Motyw listu często będzie powracał w twórczości Vermeera, choćby w Kobiecie w błękitnej sukni, Dziewczynie piszącej list czy Lekcji muzyki
Motyw listu często będzie powracał w twórczości Vermeera, choćby w "Kobiecie w błękitnej sukni", "Dziewczynie piszącej list" czy "Lekcji muzyki"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W mrocznym, jakby zamglonym wnętrzu, w snopie światła zza okna nieznana młoda kobieta czyta list. Dlaczego, jak chcą niektórzy, to list miłosny? 

***

Na audycję z cyklu "Jest taki obraz" z udziałem dr Grażyny Bastek – w niedzielę (20.12) w godz. 10.15-10.30 – zaprasza Michał Montowski.

jp

Czytaj także

Wenecki doża prawie jak Chrystus

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 14:49
- Przez wieki frontalne portrety w malarstwie były zarezerwowane dla Jezusa i świętych. Żyjące osoby pokazywano bądź z profilu, bądź prawie frontalnie - opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Picasso i trudna twarz Gertrudy Stein

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:00
- Pierwotnie to miał być profil. Picasso kilkakrotnie zmieniał pomysł na ukazanie twarzy Getrudy Stein. Ostatecznie prawe oko stało się lewym - opowiadała dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkoła ateńska". Rozwiąż renesansowy rebus

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 11:00
– To nie tylko apoteoza filozofii, lecz także dzieło służące zabawie i przyjemnościom dworskim – mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym fresku Rafaela z 1510 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety Leonarda da Vinci odkryte po pięciu wiekach

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:00
– Dzięki temu, że dzieło jest nieukończone, możemy poznać techniczną stronę twórczości artysty – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Święty Hieronim na pustyni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu się śni taka dżungla? Świat Henriego Rousseau

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 11:00
- Nikt poza nim nie wymyślił takiego raju tropikalnego – mówiła w Dwójce o autorze fantazyjnego obrazu "Sen" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń