REKLAMA

Richard Hamilton i jego wyśniona utopia konsumpcji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 15:00
Tytuł tego słynnego kolażu - "Just what is it makes today’s homes so deferent, so appealing?" został zaczerpnięty z reklamy podłogi umieszczonej w "Ladies Home Journal", a wnętrze, w której była ona prezentowana posłużyło za podstawę wyklejanki.
Richard Hamilton
Richard HamiltonFoto: ALBERTO ESTEVEZ/PAP/EPA

W domu mieszka Irvin ZABO Koszewski, słynny kulturysta i jego dziewczyna Jo Baer, oboje wycięci z ilustrowanych amerykańskich magazynów, posiadają odkurzacz Hoovera, telewizor Stromberg-Carlson, magnetofon Boosey and Hawkes i smakowitą puszkę szynki. Meble i wszelkie domowe akcesoria są przedmiotem marzeń amerykańskiej klasy średniej i przedmiotem zazdrości mieszkańców starego kontynentu. Świat wykreowany w kolażu brytyjskiego artysty Richarda Hamiltona był zatem wyśnioną utopią konsumpcji. Rajem zamieszkiwanym przez współczesnego Herkulesa i jego ponętną pin-up girl. Hamilton o swych bohaterach powiedział wówczas, że to "Adam i Ewa wśród gadżetów".

W 1992 roku artysta został poproszony przez BBC o stworzenie nowej wersji słynnego kolażu, w którym miały się znaleźć najbardziej pożądane przedmioty końca XX wieku. Drugi, cyfrowy już kolaż został złożony z podobnych motywów, co poprzedni: "mężczyzna, kobieta, ludzkość, historia, jedzenie, gazety, kino, TV, telefon, komiksy, słowa, nagrania, samochody, sprzęty domowe, kosmos". Podmiana starych gadżetów nowymi, pozwala prześledzić 40 lat przemian, jakie zaszły w kulturze masowej, ikonosferze codziennego życia, w obyczajowości, nauce, technice, ale też polityce.


Posłuchaj
14:48 2023_03_19 14_45_26_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Richard Hamilton “Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?” (Jest taki obraz/Dwójka) 

A jak wyglądaliby bohaterowie naszych czasów w pomieszczeniu swoich marzeń? Czy mężczyzna nosiłby długą brodę, kraciastą koszulę i zajmował się dzieckiem? A kobieta? Gotowałaby wegańskie potrawy, używając wyłącznie organicznych produktów? A może płeć bohaterów nie byłaby już ważna. Gdzie mieszkaliby i jakie przedmioty posiadali? Panoramiczny telewizor, który z najwyższą, dostępną rozdzielczością pokazywałby wojnę w Ukrainie; wyrafinowany sprzęt audio; a może ich domem zarządzałby komputer? Co widzieliby za oknem? Tratwy z uchodźcami? A czy na suficie rozpościerałaby się wizja zasiedlania Marsa przez kolonizatorów Elona Muska? Ciekawe, co też czyni dzisiejsze domy tak odmiennymi i pociągającymi?

Richard Hamilton, “Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?” 1956, Kunsthalle, Tübingen

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 14.45

pg

Czytaj także

Stanisław Baj: rzeka Bug powoduje we mnie zachłanność do malowania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 10:41
- Bug jest żywiołem, który w przestrzeniach swojego prabytu był zawsze i będzie dalej jeszcze długo po nas - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Baj, malarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hubert Kampa i jego "wojenne" ikony

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 16:50
Gościem wtorkowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Hubert Kampa, ikonograf i autor wystawy "Ratunek na skrzyni amunicji pisany".
rozwiń zwiń