Jan A.P. Kaczmarek i spełniony amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 15:45
Jan A.P. Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 50 filmów, a na swoim koncie ma Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Marzyciela". Kompozytor zaczynał jednak nie od filmu, a od teatru.
Audio
  • Jan Kaczmarek m.in. o swoich doświadczeniach w teatrze Jerzego Grotowskiego (Poranek Dwójki)
  • Jan A.P. Kaczmarek o swojej karierze w Stanach Zjednoczonych (Muzyka w kadrze)
Jan A.P. Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych
Jan A.P. Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnychFoto: Michał Nadolski/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Jego pierwszym dużym sukcesem w Stanach Zjednoczonych była nagroda za muzykę do sztuki "Tis Pity She's a Whore" Johna Forda w reżyserii Jo Anne Akalaitis. - Jej mężem był Philip Glass, który wcześniej tworzył dla niej wszystkie kompozycje. Proszę sobie wyobrazić - przyjeżdża chłopak z Polski i nagle jest następcą Glassa. Czułem się absolutnym królem, oczekiwałem, że za chwilę przyjedzie lektyka i zostanę wniesiony do Los Angeles, a Spielberg i Lucas złożą w moje ręce swoje dzieła - opowiada kompozytor. Przyznaje jednocześnie, że tak się nie stało, bo w Stanach Zjednoczonych teatr i film to dwa kompletnie różne światy.

Przełomem w karierze Kaczmarka było dopiero spotkanie z Agnieszką Holland, która "była wtedy u szczytu swojej mocy". - Wyreżyserowała "Tajemniczy ogród" i mogła pracować, z kim chciała. Wybrała mnie. Razem zrobiliśmy "Całkowite zaćmienie", co uważam za jedno z moich największych dokonań - wyjaśnia Kaczmarek.

Jak kompozytor szukał inwestorów? W jaki sposób podpisał kontakt z firmą będącą "rolls-royce'em wśród wytwórni płytowych"? Dlaczego twórcy "Marzyciela" obawiali się, że Polak nie będzie w stanie napisać ścieżki dźwiękowej do tego filmu? O tym w audycji "Muzyka w kadrze".

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadzą: Mariusz Gradowski i Grzegorz Dąbrowski

Gość: Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor)

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mg/mc

Czytaj także

Kilar i Niemen w filmach o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 21:00
Wśród autorów muzyki komponowanej do filmów poświęconych odzyskaniu przez Polskę wolności znajdziemy tak różnych twórców jak Wojciech Kilar i Czesław Niemen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompozytor, który zastąpił Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 19:00
Steven Spielberg po raz pierwszy zaprosił do współpracy nowego twórcę muzyki. Oprawę dźwiękową "Mostu szpiegów" zawdzięczamy Thomasowi Nemanowi. Co wniósł ten kompozytor do świata muzyki filmowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie. Śpiewy i tańce króla goblinów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:00
– Śledząc karierę tego artysty od samego początku, można było przypuszczać, że zetknie się on z filmem – mówił Grzegorz Dąbrowski w audycji "Muzyka w kadrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazzmani i filmowa muzyka Bronisława Kapera

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 17:42
W audycji "Muzyka w kadrze" słuchaliśmy nowych interpretacji kompozycji słynnego polskiego twórcy muzyki filmowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Cannes do Dwójki. Muzyka Cliffa Martineza

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 10:00
Kilka dni temu Martinez otrzymał Cannes Soundtrack Award za muzykę do nowego filmu "Neon Demon”. Chcieliby Państwo jej posłuchać?
rozwiń zwiń