Ustrzelić Gomułkę z kuszy. Pilch do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 16:06
Powieść Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast", która po raz pierwszy ukazała się w 1997 roku, w cyklu "Książka do słuchania" prezentował Przemysław Bluszcz.
Przemysław Bluszcz w studiu Teatru Polskiego Radia
Przemysław Bluszcz w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Akcja "Tysiąca spokojnych miast" toczy się w 1963 roku w małym miasteczku na Śląsku Cieszyńskim. Ojciec narratora opowieści - naczelnik poczty - oraz jego przyjaciel - walczący z nałogiem pijaństwa lokalny filozof Józef Trąba - planują wyjazd do Warszawy i uwolnienie ludzkości od jednego z satrapów. Chcą mianowicie ustrzelić z kuszy pierwszego sekretarza Władysława Gomułkę.

W tych przygotowaniach bierze udział narrator Jerzyk, który równocześnie przeżywa pierwsze erotyczne fascynacje, szczególnie uczucie do - jak ją nazywa - "anielicy swojej pierwszej miłości". W dyskusjach na temat tego przedsięwzięcia biorą udział inni członkowie - głównie ewangelickiej - społeczności: Komendant Jeremiasz, Arcymajster Swaczyna, Pastor Pottraffke. Spory teologiczne przeplatają się z rozmowami o polityce, nałogach i miłości.

Jerzy_Pilch wiki 1200.jpg
Jerzy Pilch: nie można przestać być lutrem z Wisły

W rozmowach z Eweliną Pietrowiak Jerzy Pilch powiedział: "chałupa moich dziadków w Wiśle to jest centrum mojego świata, wokół tego krążę i mam poczucie, że nawet jeszcze pierwszego okrążenia nie zrobiłem, no, powiedzmy, że zrobiłem jedno". Trudno zatem w postaciach bohaterów "Tysiąca spokojnych miast" i w atmosferze opisywanego miasteczka na południu Polski nie doszukiwać się wątków autobiograficznych.

Jerzy Pilch urodził się w Wiśle w sierpniu 1965 roku. Jest autorem powieści, tomów opowiadań, felietonów, laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody NIKE. W 2010 roku przekład powieści "Tysiąc spokojnych miast" został uznany za jedną z najlepszych książek wydanych w Stanach Zjednoczonych. Jak napisał wtedy jeden z amerykańskich recenzentów: "jeśli śmiech jest najlepszym lekarstwem, to szczęśliwi czytelnicy tej wspaniałej książki z pewnością cieszyć się będą doskonałym zdrowiem aż do końca swych dni". Na podstawie powieści powstał spektakl "Zabijanie Gomułki" w reżyserii Jacka Głomba.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 16.08-05.09.2017

Godzina emisji: 19.00

mc/jp/mz

Czytaj także

Jerzy Pilch: nie chciałem napisać ciemnej książki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 10:00
- Być może z wiekiem wychodzą na wierzch temperamenty bardziej posępne. Być może demony są wtedy bardziej widoczne - mówił w Dwójce Jerzy Pilch, opowiadając o swojej najnowszej powieści "Wiele demonów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: w notesie Pilcha były te same cudzołożnice, co w moim

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 20:00
– Odebrałem tę książkę bardzo osobiście. Czułem głębokie pokrewieństwo z pisarzem i jego bohaterem, a także autoironicznym humorem tego tekstu – mówił w Dwójce Jerzy Stuhr o powieści Jerzego Pilcha "Spis cudzołożnic", którą od 9 kwietnia czytamy na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch: trochę przesadziłem z samotnością

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:00
- Z jednej strony chcę być sam, ale z drugiej wydaje mi się, że tęskniłbym za spełnieniem bycia z kimś. Ale czy bycie z kimś w ogóle jest możliwie? – mówił w Dwójce znakomity pisarz
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pilch w sensie ścisłym". Życiorys otwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 21:03
Jak pisze się biografię żyjącego człowieka? Szczerą opowieść o kimś, kto jest moim przyjacielem? Jak opisać jego nałogi, upadki, zdrady? I nie stracić przy tym jego przyjaźni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luterski kryminał, czyli demony Pilcha w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:30
– Thriller jest kanwą opowieści, ale mamy tu też narracje społeczną, obyczajową, przygodową i metafizyczną – mówił Mikołaj Grabowski o spektaklu "Wiele demonów" na podstawie książki Jerzego Pilcha.
rozwiń zwiń