X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Symeon Lehacy - notatki z podróży polskiego Ormianina

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 14:00
- Był człowiekiem zafascynowanym innością i egzotyką, a do tego: niezwykle dokładnym obserwatorem - podkreślał prof. Andrzej Zięba, opowiadając o życiu i działalności XVII-wiecznego podróżnika Symeona Lehacy.
Audio
  • Symeon Lehacy - notatki z podróży polskiego Ormianina (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Symeon z Zamościa po raz pierwszy dotarł do Konstantynopola w 1608 roku (zdj. ilustracyjne)
Symeon z Zamościa po raz pierwszy dotarł do Konstantynopola w 1608 roku (zdj. ilustracyjne)Foto: Nick Kenrick/Flickr, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Symeon z Zamościa (znany też z przydomkiem Lehaci, Lehacy) żył na przełomie XVI i XVII wieku. W notatkach ze swoich licznych podróży (m.in. do Konstantynopola, Rzymu i Jerozolimy) pozostawił opisy obyczajów i religijności odwiedzanych przez niego krain. - Jego zapiski są pełne bardzo ciekawych, dogłębnych informacji pisanych z perspektywy Polaka, ale temat zawsze był ten sam: Ormianie - mówił prof. Zięba.

Jak doszło do tego, że ten "człowiek kultury kościelnej" (polemista religijny, kopista ksiąg), który Zamość uważał za swoją ojczyznę, stał się wielkim podróżnikiem? Jak wyglądała technika podróżowania w XVII wieku i w jaki sposób Symeon zarabiał na swoje wyprawy? W końcu: w jaki sposób udało mu się spotkać (minąwszy w rzymskim pałacu siedem różnych komnat obitych różnymi tkaninami) z samym papieżem?

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście:  prof. Krzysztof Stopka, prof. Andrzej Zięba (historycy, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 2.07.2016

Godzina emisji: 22.00

jp/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amazonia widziana oczami kolonizatorki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 12:00
W latach 30. Maria Bochdan-Niedenthal wzięła udział w polskiej ekspedycji kolonizacyjnej do peruwiańskiej dżungli. Swoje doświadczenia opisała w książce "Ucayali. Raj czy piekło nad Amazonką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:00
8 lipca 1932 r. w Gdyni niespełna 20-letni niedoświadczony żeglarz wypłynął w morze wraz z kolegą. Tak zaczął się pierwszy polski rejs na jachcie żaglowym dookoła kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń