Brighde Chaimbeul. Na pograniczu folkloru i dźwiękowego misterium

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 17:00
 Młoda szkocka dudziarka i kompozytorka aranżuje muzykę na scottish smallpipes w zupełnie nowatorski i fascynujący sposób, zanurza swoją muzykę w tradycji, folklorze i tajemnicy. 
Brighde Chaimbeul
Brighde Chaimbeul Foto: mat. promocyjne

Chaimbeul pojawiła się na ostatnim albumie Caroline Polachek, współpracowała z kanadyjskim kompozytorem/saksofonistą Colinem Stetsonem przy swojej poprzedniej płycie (tej również), a w ciągu ostatnich kilku lat zaszczyciła sceny czołowych festiwali eksperymentalnych, takich jak Big Ears (USA), Le Guess Who? (NL) i Supersonic (GB). Jej „Sunwise” to odkrywczy album, przesiąknięty krajobrazem, rytuałem, minimalizmem i nieustanną obecnością dronów.

W audycji sprawdzimy także, co czeka słuchaczy na rozpoczynający się w czwartek festiwal w Rudolstadt. W tym roku motywem przewodnim jest Mali, sięgniemy zatem do muzyki zespołu Al Bilali Soudan, którzy również pojawią się na festiwalu – mistrzowie transowej muzyki takamba, wykonywanej na amplifikowanych lutniach tehardent. Jedną z głównych gwiazd będzie też niewątpliwie duet Justina Adamsa i Mauro Durante – w audycji krótki fragment ich koncertu z festiwalu WOMAD 2023.

A poza Rudolstadt? Hipnotyczne polirytmie egipskiego gitarzysty Maurice'a Loucy na albumie „Barĩy” (Fera), elementy jazzowych harmonii i tradycyjne tureckie techniki wykonawcze na baglamie na albumie „Tel ve Ten” Ozana Baysala oraz kilka innych niespodzianek.

***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (1.07) od godz. 23.00 zaprasza Magda Tejchma.

Czytaj także

Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 06:00
Długo trzeba było czekać na następczynię intrygującego debiutu Odpoczna, zespołu, który czerpie z muzyki opoczyńskiej, środkowopolskiej i na tej bazie buduje wypowiedź całkowicie autorską. Pandemia to oczywiście tylko jedna z przyczyn, wcale nie najważniejsza. Odejście wokalistki Joanny Gancarczyk wstrząsnęło zespołem, który musiał wymyślić się na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dryf" Odpoczno

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 10:00
Pierwsza nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radical Polish Ansambl – nierozpoznana wieś

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 09:00
Nie czas i miejsce na fałszywą skromność, trzeba rzecz nazwać wprost. Radical Polish Ansambl i całe, niewielkie środowisko skupione wokół hasła Radykalna Kultura Polska to najważniejsze zjawisko w polskiej muzyce ostatnich lat. Nie folkowej, wiejskiej, czy ludowej. Muzyce polskiej po prostu.
rozwiń zwiń