Dwie twarze meksykańskiego Veracruz. Fernanda Melchor z nagrodą za książkę "To nie jest Miami"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 20:40
"To nie jest Miami" meksykańskiej autorki Fernandy Melchor porusza trudny temat przestępczości w Meksyku. Za tę pozycję autorka została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. O książce opowiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Abel Antolín Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie i członek jury.
Abel Antoln Murcia Soriano: Fernanda Melchor pokazała drugą twarz Veracruz
Abel Antolín Murcia Soriano: Fernanda Melchor pokazała drugą twarz VeracruzFoto: Shutterstock/Matt Gush
  • Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego zdobyła Fernanda Melchor za książkę "To nie jest Miami".
  • Książka przedstawia zbiór reportaży dotyczących świata przestępczego w meksykańskim Veracruz.
  • Dyrektor Instytutu Cervantesa powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą", że ceni tę pozycję przede wszystkim ze względu na jej formę oraz podejście do trudnych tematów.

Książka "To nie jest Miami" przedstawia zbiór reportaży opowiadających o sytuacji w meksykańskim Veracruz. Fernanda Melchor - autorka książki - przygląda się sytuacji i motywacjom, jakie kierują mordercami i przestępcami.

Krótka forma literacka

Abel Antolín Murcia Soriano powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że dla niego największym atutem tej pozycji jest jej foma. - Cenię tę książkę, bo jest to dobra literatura. Czyta się ją bardzo dobrze i z ogromną przyjemnością. Zawsze ceniłem krótkie formy, które mają swoją dużą tradycję w literaturze hiszpańskojęzycznej - powiedział.

- Przede wszystkim lubię więc tę książkę właśnie z powodu krótkiej formy. Odchodzi ona od epatowania i zagłębia się mimochodem w coś, co jest przerażające. Jest to wielka wartość tej książki - dodał.

Druga twarz miasta Veracruz

Gość Polskiego Radia powiedział, że książka opowiada przede wszystkim o nieznanej turystom twarzy Veracruz. - To książka pisana z troski o Veracruz. Celem nie jest pokazanie okropieństw tego miasta, ale poznanie odpowiedzi na pytanie, co za tym stoi i co się dzieje. Sama autorka podkreśla, że dla wielu ludzi, którzy podróżują do tego miasta, jest to miejsce zabawy - relacjonował.

Czytaj także: 

- Miasto znajduje się nad Zatoką Meksykańską. Kiedy oglądamy zdjęcia z tego miasta, to można marzyć, żeby spędzać tam wolny czas. Autorka pokazuje w książce, że życie codzienne wygląda tam inaczej - powiedział.

Umiejętności Fernandy Melchor

Abel Antolín Murcia Soriano podkreślił nieprzeciętne umiejętności autorki książki. - Przy czytaniu okazuje się, że chodzi o coś złego. O przemytników narkotyków itd. Niesamowita umiejętność autorki polega na tym, że umie wprowadzić czytelnika z niewinności do okrucieństwa - zauważył.

- Jednak nawet okrucieństwo nie jest pokazane sensacyjnie. Nie ma powodu, żeby się tym delektować, ale nie ma także jak od tego uciec - dodał.


Posłuchaj
28:33 _PR2 (mp3) 2024_05_29-17-30-25.mp3 Abel Antolín Murcia Soriano o książce "To nie jest Miami" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Abel Antolín Murcia Soriano (dyrektor Instytutu Cervantesa)

Data emisji: 29.05.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/kormp

Czytaj także

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 10:10
- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
rozwiń zwiń