Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 11:54
- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
Jedna z rzeźb Magdaleny Abakamowicz, które stanęły w Ogrodach Królewskich Zamku Królewskiego na Wawelu
Jedna z rzeźb Magdaleny Abakamowicz, które stanęły w Ogrodach Królewskich Zamku Królewskiego na WaweluFoto: Jeremi Dobrzański/Zamek Królewski na Wawelu

Rzeźb Magdaleny Abakamowicz, które stanęły w Ogrodach Królewskich na Wawelu, jest 14. Wystawa prac jednej z najważniejszych polskich rzeźbiarek XX w. stanowi jednocześnie kolejny gest Wzgórza Wawelskiego, by pokazywać tam sztukę współczesną. Pozwala to ujrzeć, jak silnie współcześni artyści czerpią od dawnych mistrzów.

<<< Posłuchaj rozmowy o wystawie "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich" >>>

Wystawa, którą najlepiej obejrzeć kilka razy

- Sztuka jest jedna. Sztuka współczesna niezwykle silnie inspiruje się sztuką dawną, motywami, które były bardzo chętnie wykorzystywane przez twórców w poprzednich epokach, ale również technikami czy środkami malarskimi, które są aktualne aż do dziś - podkreślała dr Bogumiła Wiśniewska.

Czytaj także:

Magdalena Abakanowicz powtarzała, że swoje rzeźby tworzy z myślą, że będą prezentowane w naturze. Otoczenie Ogrodów Królewskich dopełnia zatem odbiór umieszczonych tam dzieł. - Rzeźby są zanurzone w zieleni, otoczone kwiatami, a zmieniająca się aura, jak i kolejne pory roku będą wpływały na ich prezentację. Warto na Wawel wrócić kilka razy, żeby zobaczyć, jak te rzeźby prezentują się w zmieniającej się aurze - przekonywała kuratorka.

Abakanowicz w ogrodach i w zamkowych wnętrzach

Wystawa "Abakanowicz. Bez reguł" będzie miała aż dwa otwarcia. - Pierwsze już za nami, w Ogrodach Zamku Królewskiego, drugie będzie dopiero w październiku w Sali Senatorskiej, gdzie zaprezentujemy abakany zestawione z arrasami. Będzie to ekspozycja, jakiej jeszcze nie było. Nikt wcześniej nie prezentował i nie opowiadał w ten sposób o twórczości Magdaleny Abakanowicz - tłumaczyła dr Bogumiła Wiśniewska.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: dr Bogumiła Wiśniewska (kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich")

Data emisji: 28.04.2025

Godz. emisji: 17.10

pg/k

Czytaj także

Pierwsza biografia Magdaleny Abakanowicz

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:46
Gościem środowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Paweł Kowal, autor biografii "Abakanowicz. Trauma i sława".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Dzieła artystki powracają do Kordegardy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 13:25
"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Jest ona próbą przywołania pierwszej indywidualnej wystawy, która odbyła się właśnie w tej przestrzeni w 1960 r. To także próba przyjrzenia się międzynarodowym sukcesom i kontekstom sztuki poprzez pierwsze artystyczne gesty Magdaleny Abakanowicz.
rozwiń zwiń