Pożegnanie ze światem w ludowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:00
W audycji "Źródła" rozmawialiśmy o projekcie "Pieśni do śmierci", dokumentującym utwory pogrzebowe z okolic Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Pieśni do śmierci" w 2016 roku (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa o projekcie "Pieśni do śmierci" w roku 2017 (Źródła/Dwójka)
zdjęci ilustracyjne
zdjęci ilustracyjneFoto: Pixabay/hrohmann

Pogranicze mazowiecko-podlaskie to obszar kojarzony przede wszystkim z rolnictwem. Grupa młodych badaczy postanowiła dokładniej przyjrzeć się jego kulturowej spuściźnie, z naciskiem na obrzędy pogrzebowe. - Zachowało się ich całkiem sporo - mówili w Dwójce autorzy projektu. W rozmowie z Piotrkiem Kędziorkiem opowiadali m.in. o zwyczaju "zimnego łóżka", ale też o pieśniach od dekad przepisywanych ręcznie do zeszytów.

Nagrań ludowych śpiewaków i śpiewaczek wykonujących repertuar funeralny posłuchać można na stronie piesnidosmierci.blogspot.com.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Marcin Kuliński (współtwórcy projektu "Pieśni do śmierci")

Data emisji: 23.03.2016 i 31.03.2017

Godzina emisji: 12.10

bch/jp

Czytaj także

Adam Strug: muzyka tradycyjna się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 13:58
- Gdy obcuje z muzykami estradowymi to często mam wrażenie, że oni są wypaleni muzycznie, bo ile można grać ten sam koncert. Ja mogę śpiewać daną pieśń tysięczny raz i to w ogóle nie nuży - mówił Adam Strug w audycji "Źródła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żur kończy zabawę. O zwyczajach Środy Popielcowej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:00
- Wszystkie zabawy związane ze Środą Popielcową po południu kończyły się. Ostatnim akcentem było ostentacyjne nastawianie żuru - opowiadała dr Barbara Ogrodowska o ludowych tradycjach związanych z dniem otwierającym Wielki Post.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:00
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan. Koncert "Muzyka Źródeł - Lasowiacy" otworzy 11 maja festiwal Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń