REKLAMA

Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 15:36
– Sądziłem, że historia wspólnoty tanecznej między Polską a Skandynawią jest powszechnie znana, ale gdy opowiadam Polakom o tańcu polska, dziwią się i poprawiają jego nazwę na "polka" – mówił Janusz Prusinowski, współautor projektu "Polska. Ścieżki tańca".
Audio
  • Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów (Źródła/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Conny Sjostrom/Shutterstock.com

Polska to podstawa muzyki tradycyjnej w Szwecji i Norwegii, a także w niektórych rejonach Finlandii i Danii. Wokół tego tańca osnuty jest polsko-szwedzki projekt, w którym Janusza Prusinowskiego wspierają tancerze i muzycy z Polski i Szwecji, m.in. szwedzki skrzypek Magnus Gustaffson. – Niedawno wydał on swoją pracę doktorską, której tytuł brzmi "Historia polski w Skandynawii" – powiedział gość Dwójki.

Nazwa polski jest nieprzypadkowa, bo taniec ten ma korzenie w Polsce. – Gdy gramy chodzone, polonezy i kujawiaki, Skandynawowie czują się jak u siebie. I vice versa, słuchając ich muzyki, mamy wrażenie powrotu do jakiejś wspólnej mitycznej krainy, gdzie porozumiewaliśmy się bez słów – stwierdził Janusz Prusinowski.

Artysta opowiadał o historii skandynawskiej polski, o okrężnej drodze, jaką nasze tańce trafiły na północ Europy, i o tym, jaki udział w tej transmisji miała dynastia Wazów.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Janusz Prusinowski (instrumentalista, znawca muzyki tradycyjnej)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Czytaj także

Górale z Polski i Gruzji na wspólnej płycie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 13:00
– Bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy, bardzo szybko chcieliśmy razem zagrać. A gdy już zagraliśmy i zaśpiewaliśmy, wiedzieliśmy, że to się może udać – mówił Krzysztof Trebunia-Tutka o wspólnych nagraniach swojego zespołu i grupy Urmuli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka klasyczna z bengalskiego stadionu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:00
- Wiele osób pytało, kim jest ten szaleniec, który zorganizował festiwal muzyki klasycznej na stadionie. Inni z kolei nie mogli uwierzyć, że ponad 20 tysięcy osób siedzi do rana i słucha muzyki – powiedział Abu Khair z Bengal Foundation.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arumuni. Najstarsi mieszkańcy Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:41
- Są obecni we wszystkich państwach Bałkanów. Ich społeczność liczy około 2-3 milionów, ale nigdy nie starali się o założenie własnego państwa - mówiła w Dwójce prof. Ewa Nowicka-Rusek, badaczka tajemniczego ludu Arumunów.
rozwiń zwiń