Eric Lu i Szymon Nehring grają Chopina. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 18:26
Na koncercie prosto z festiwalu "Chopin i jego Europa" obok dzieł polskiego kompozytora zabrzmi klarnetowa muzyka Mozarta.
Eric Lu otrzymał czwartą nagrodę Konkursu Chopinowskiego w 2015 r.
Eric Lu otrzymał czwartą nagrodę Konkursu Chopinowskiego w 2015 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpi Eric Lu, młody amerykański pianista, który w wieku 17 lat zdobył IV nagrodę ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, stając się jednym z najmłodszych laureatów w historii tego konkursu.

Towarzyszący mu Szymon Nehring jako jedyny Polak został finalistą tego samego konkursu, otrzymując wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.

Podczas koncertu usłyszymy także Eric Hoeprich, który specjalizuje się w grze na klarnetach historycznych, wykonując muzykę od baroku do późnego romantyzmu, oraz założoną w 1981 r. przez Fransa Brüggena i przyjaciół Orkiestrę XVIII wieku. Poprowadzi ją Grzegorz Nowak, jeden z głównych dyrygentów Royal Philharmonic Orchestra w Londynie.

W przerwie transmisji z Erikiem Lu i Erichem Hoeprichem porozmawia Monika Zając, zaś z Szymonem Nehringiem i Grzegorzem Nowakiem - Anna Skulska.

Program:

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Wyk. Eric Lu - fortepian historyczny, Eric Hoeprich - klarnet, Szymon Nehring - fortepian historyczny, Orkiestra XVIII wieku, dyr. Grzegorz Nowak

***

Na "Letni Festiwal Muzyczny" w poniedziałek (29.08) w godz. 19.30-22.30 zapraszają Klaudia Baranowska i Ewa Szczecińska. Początek transmisji o godz. 20.00.

materiały organizatora/mc,tj

Czytaj także

Tobias Koch: Chopin nigdy nie grał swoich utworów tak samo

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:37
- To, co dawno zostało zapisane w nutach, nie jest skamieliną. W rzeczywistości między nutami jest sporo miejsca na improwizację - podkreślał Tobias Koch, jeden z artystów tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georgijs Osokins. Schwytany w pułapkę Chopina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 11:30
– Moje serce należy do Chopina i nie wyobrażam sobie życia bez jego muzyki. Zawsze będzie najważniejszy – deklarował łotewski pianista w przerwie recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC Proms. Muzyczna podróż wokół pączka z dziurką

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 14:58
– Torus to figura geometryczna o wspaniałym kształcie, który można opisać jako pewną całość z dziurą – mówiła Emily Howard o inspiracji swojej kompozycji, która miała premierę na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsza rosyjska orkiestra spoza Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 15:29
Tak w żartach nazywana jest Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, której szefuje Wasilij Petrenko. Z dyrygentem rozmawialiśmy w przerwie koncertu na BBC Proms, podczas którego zabrzmiały dzieła Szostakowicza i Rachmaninowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Richard-Hamelin. Najbardziej polski Kanadyjczyk

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 14:00
– Nie czuję się tutaj obcokrajowcem, kimś z zewnątrz. Z każdą wizytą czuję się tu coraz bardziej jak u siebie – mówił o Polsce znakomity pianista, zdobywca II nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń