REKLAMA

Kaukaz Południowy. Ukazała się książka "Pamięć, polityczność, władza"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 08:00
W "Skarbcu nauki polskiej" sięgnęliśmy po nowość serii Monografie FNP. Naszym gościem był politolog i kulturoznawca z Instytutu Studiów Politycznych PAN - dr Bartłomiej Krzysztan, autor książki poświęconej Kaukazowi Południowemu - "Pamięć, polityczność, władza".
Górski Karabach to terytorium formalnie należące do Azerbejdżanu, a w rzeczywistości funkcjonujące jako niepodległe państwo, które jednak nie jest uznawane przez żaden kraj na świecie
Górski Karabach to terytorium formalnie należące do Azerbejdżanu, a w rzeczywistości funkcjonujące jako niepodległe państwo, które jednak nie jest uznawane przez żaden kraj na świecieFoto: Shutterstock/fifg

Praca dotyczy analizy pamięci zbiorowej w dwóch państwach utworzonych na gruzach Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich – Armenii i Gruzji, oraz w tzw. quasi-państwach - terytoriach o niesprecyzowanym statusie w prawie międzynarodowym - Abchazji i Górskim Karabachu. Książka jest antropologiczną i politologiczną próbą interpretacji procesu konstruowania nowych polityk historycznych oraz dynamicznej zmiany pamięci kolektywnej w omawianej przestrzeni po upadku ZSRR.

Jest to próba ukazania pamięci zbiorowej jako polityczności, działania, praktyki politycznej i dyskursu, przez analizę reprezentacji pamięci, które obejmują znaki i kody, konsolidując tym samym struktury i mechanizmy pamiętania i zapominania, znacznie trwalsze od zawartości tekstów. Opisanie tej dynamicznej, otwartej struktury z pewnością wskazuje, jak istotnym elementem wszelkich narracji politycznych w regionie Kaukazu Południowego jest pamięć.

(wykorzystano opis wydawcy)

"Skarbiec nauki polskiej" to popularyzatorskie audycje Katarzyny Kobyleckiej. Jest to cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki itd.

Posłuchaj
29:27 Dwojka_Skarbiec_nauki_polskiej 2022_04_21-21-30-45.mp3 Kaukaz Południowy. Ukazała się książka "Pamięć, polityczność, władza" (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Bartłomiej Krzysztan (autor książki poświęconej Kaukazowi Południowemu - "Pamięć, polityczność, władza")

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Konflikt o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu: Turcja weźmie udział w procesie pokojowym

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 02:34
- Odpowiedzialność za utrzymanie pokoju w regionie konfliktu o Górski Karabach weźmie na siebie także Turcja - oświadczył we wtorek nad ranem prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. Podkreślił, że cieszy go "kapitulacja Armenii w konflikcie o Górski Karabach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie przedstawicieli Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Tematem wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 19:08
Liderzy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii spotkali się we wtorek w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie, by okazać solidarność z Ukrainą - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
rozwiń zwiń