Polskie Radio
Section05
Kaukaz Południowy

NASZ WYWIAD Czy Turcja kupi S-400 od Rosji, kto przeczuł wojnę w Gruzji?

Od 2007 roku wielu ekspertów przewidywało bieg wydarzeń w Gruzji – widzieliśmy, jak Rosja przypiera ją do muru, czeka na błąd. To co nas zaskoczyło – to brak reakcji Zachodu – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. Mustafa Aydin. - Teraz Rosja może eskalować konflikt na Ukrainie – uważa. Ekspert tłumaczył też, z kim Ankara negocjuje kupno systemów antyrakietowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Kaukaz Południowy Turcja Rosja Syria Gruzja

TYLKO U NAS Nie ma starcia sił na Kaukazie? Rosja uznaje się za hegemona

Rosja postrzega obszar Kaukazu Południowego jako swoją wyłączną strefę wpływów. Ale czy tak odbierają ją inni aktorzy? Czego spodziewać się w najbliższym czasie w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie? Eksperci są zgodni: w regionie nie widać działań USA, Turcja współpracuje z Rosją, Rosja zarządza państwami Kaukazu za pomocą konfliktów, które podsyca. A 2008 rok pokazał, że Zachód nie reaguje szybko na sytuacje kryzysowe. 
Zobacz więcej na temat:  Kaukaz Kaukaz Południowy Rosja TYLKO U NAS Turcja Iran Gruzja Armenia

Związki rosyjskich służb z dżihadystami na Kaukazie

Jedną z pierwszych decyzji Władimira Putina jako prezydenta było wejście rosyjskich wojsk do Czeczeni. Aleksander Litwinienko (były pracownik FSB, który został otruty przez rosyjskie służby) donosił, że zamachy terrorystyczne w Rosji, za które obwiniano czeczeńskich separatystów, były organizowane przez służby specjalne. O rosyjskich służbach mówił w audycji Kulisy Spraw reportażysta wojenny i dokumentalista Marcin Mamoń.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czeczenia Kaukaz Kaukaz Południowy Władimir Putin Aleksander Litwinienko FSB