Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 08:54
- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Sarah Maria Sun
Sarah Maria SunFoto: materiały prom.

Muzyczna opowieść o warszawskim getcie i Zagładzie

Utwór "A Song for Rachela" powstał na zamówienie Warszawskiej Jesieni i Instytutu Adama Mickiewicza do tekstów z Archiwum Ringelbluma, opisujących warszawskie getto i jego mieszkańców do 1942 roku. Tym samym dzieło nawiązuje do 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

- To zawsze bardzo specyficzne uczucie, gdy jako śpiewak lub mówiąc szerzej - artysta, wcielasz się w jakąś historię. Tym mocniej odczuwa się to, gdy chodzi o historię ofiar w szczególności wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę, że nie należysz do tej kultury - że nie jesteś przedstawicielem tej grupy osób, która była wykorzystywana, traktowana jak zwierzęta i ostatecznie zabijana. W procesie wykonawczym muszę jednak pozbyć tej refleksji, choć oczywiście bardzo mnie ona porusza - opowiadała Sarah Maria Sun.

Warszawska Jesień zaraz po Wiedniu

Światowa premiera "A Song for Rachela" miała miejsce w Wiedniu. Po raz drugi dzieło Bernharda Langa zostało wykonane w poniedziałek (18.09) na Festiwalu "Warszawska Jesień".

- Tamten premierowy koncert zorganizowano w Konzerthaus w Wiedniu – miejscu o bardzo dobrej, podobnie zresztą jak Studio Koncertowe Polskiego Radia, akustyce. Choć muszę przyznać, że warszawskie studio jest nieco większe niż wiedeńska estrada Konzerthaus, co oznacza że teraz, podczas prób, poszukujemy nowego balansu w brzmieniu. To dla nas bardzo ważne, by dostosować wolumen i relacje pomiędzy brzmieniem poszczególnych sekcji instrumentów oraz warstwy elektronicznej do tych warunków - tłumaczyła sopranistka.

Posłuchaj
10:44 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_Sarah_Maria_Sun_2023_09_18-20-03-41.mp3 Sarah Maria Sun o swoim występie na 66. Festiwalu "Warszawska Jesień" (Filharmonia Dwójki) 

Obok Sarah Marii Sun w Studiu im. Witolda Lutosławskiego wystąpili kanadyjski kontrabasista Evan Hulbert oraz orkiestra Klangforum Wien pod dyrekcją Lorenza C. Aichnera. W przerwie transmisji wysłuchaliśmy także rozmowy z kompozytorem Bernhardem Langiem.

Posłuchaj
09:20 Dwojka_Filharmonia_Dwojki_Bernhard_Lang_2023_09_18-20-14-20.mp3 Kompozytor Bernhard Lang o utworze "A Song for Rachela" (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Goście: Sarah Maria Sun (śpiewaczka), Bernhard Lang (kompozytor)

Data emisji: 18.09.2023

Godz. emisji: 20.05

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg


Czytaj także

Marta Ptaszyńska: w Austrii byłabym baronową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 13:40
- W Warszawie zrobiłam dyplom z teorii muzyki i dyplom z kompozycji u Tadeusza Paciorkiewicza, oba z wyróżnieniem, a ponieważ w Warszawie nie było jeszcze perkusji, to perkusję skończyłam w Poznaniu u Jerzego Zgodzińskiego, też z wyróżnieniem. Stefan Śledziński, który był na teorii moim głównym promotorem, powiedział, że w Austrii za trzy dyplomy magisterskie dostałabym tytuł baronowej - mówiła w Dwójce Marta Ptaszyńska, kompozytorka, perkusistka i ceniona w USA pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień. "Wszystko, co może, będzie brzmiało"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 17:30
Przed nami 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Hasło przewodnie to "Rzeczy brzmiące". - Dla mnie rzeczy będą to przedmioty, okoliczności, sprawy, wydarzenia, działania, procesy, czyli bardzo poważne zagadnienia, a jednocześnie rzeczy jako obiekty, coś takiego codziennego, wręcz trywialnego. I temu nadajemy to określenie "brzmiące", więc wszystko, co może, będzie brzmiało - zapowiada kompozytor i kurator inauguracji festiwalu - Paweł Hendrich.
rozwiń zwiń