Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 22:00
- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
Plakat koncertu Last Night of Proms  2023. Od lewej: Marin Alsop, Sheku Kanneh-Mason i Lisa Davidsen
Plakat koncertu Last Night of Proms 2023. Od lewej: Marin Alsop, Sheku Kanneh-Mason i Lisa DavidsenFoto: materiały prom.

BBC Proms - młodość i tradycja

Sheku Kanneh-Mason czuje się silne związany z BBC, które już od blisko stu lat organizuje słynny cykl koncertów muzyki klasycznej. - Wszystko zaczęło się od BBC Young Musicians Competition, który wygrałem. To było już kilka lat temu, ale w tym czasie wielokrotnie grywałem podczas BBC Proms i zagrałem mnóstwo innych koncertów transmitowanych przez BBC 3. Zrobiliśmy wspólnie naprawdę wiele i do dziś po prostu uwielbiam BBC - podkreślał młody Brytyjczyk.

W czasie koncertu Last Night Of The Proms 2023 Sheku Kanneh-Mason wykonał m.in. Kol Nidrei Maxa Brucha. - To utwór, który mi towarzyszy od dawna. Stał się więc bardzo osobistym dziełem. Nauczyłem się go grać, gdy byłem jeszcze bardzo młody. Takie relacje z utworami są zawsze bardzo specyficznie, bo kompozycja dojrzewa razem z artystą. Lubię wracać do takich właśnie utworów - przekonywał wiolonczelista.

Sheku Kanneh-Mason, Lisa Davidsen i Marin Alsop

Drugą solistką wieczoru była Lise Davidsen, z którą Sheku Kanneh-Mason wykonał wspólnie Cantilenę z "Bachianas Brasileiras" Villi Lobosa. - Lise Davidsen podczas śpiewu posługuje się dźwiękiem o wręcz niesamowitej jakości. W jej przypadku technika doskonale służy do tego, by eksplorować emocjonalnie dzieło. W przypadku tej Cantileny, kiedy melodia wkracza w dynamikę piano – cóż… to po prostu niepowtarzalne wrażenie móc słyszeć to piano, szczególnie z tak intymnej odległości. Ona śpiewa z poczuciem absolutnego spokoju i oczyszczenia. Myślę, że można się od niej wiele nauczyć o muzyce - podkreślał artysta.

W sobotę (9.09) w londyńskiej Royal Albert Hall wystąpili także BBC Singers, BBC Symphony Chorus i BBC Symphony Orchestra. Całość poprowadziła Marin Alsop - dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:31 Dwójka Letnia promenada 9.09.2023 Sheku Kanneh-Mason 9.09.2023.mp3 Wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason o koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Letnia promenada/Dwójka)

14:23 Dwójka Letnia promenada lise davidsen 9.09.2023.mp3 Rozmowa z Lise Davidsen, norweską sopranistką (Letnia promenada/Dwójka)  

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Goście: Sheku Kanneh-Mason (wiolonczelista), Lise Davidsen (śpiewaczka)

Data emisji: 9.09.2023

Godz. emisji: 21.35

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 21:45
- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 21:00
- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń