Nowe twarze w polityce Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 16:05
- Zuzana Čaputová, nowa prezydent Słowacji jest prawniczką i działaczką społeczną, która walczyła o prawa obywateli bezradnych wobec państwowego molocha. Nie wywodzi się jednak z żadnego nurtu politycznego i wkroczyła na scenę jako postać zupełnie świeża - mówił w Dwójce Ziemowit Szczerek.
Audio
  • Zmiany po wyborach na Ukrainie i Słowacji (Światowa niedziela/Dwójka)
Zuzana aputov
Zuzana ČaputováFoto: PAP/Vaclav Salek

Punktem wyjścia do dyskusji w audycji "Światowa niedziela" były zmiany, które przyniosły w ostatnim czasie wybory na Ukrainie i Słowacji. Publicysta Zbigniew Parafianowicz zwrócił uwagę, że zaskakujące dla wielu kometatorów pojawienie się postaci spoza dotychczasowej polityki jest sygnałem, że ludzie są zmęczeni dotychczasową narracją uprawianą przez elity polityczne tych krajów.

Skąd tak duża potrzeba społeczna nowych postaci w polityce? Czy oznacza to, że obserwujemy pewien etap, kiedy zaczyna tryumfować demokracja bez ograniczeń, czy wręcz przeciwnie: jest to kolejne poszukiwanie twardej ręki, tym razem spoza polityki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Zbigniew Parafianowicz (publicysta,"Dziennik Gazeta Prawna") oraz Ziemowit Szczerek (pisarz)

Data emisji: 7.04.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch

Czytaj także

Chiny. Szansa czy zagrożenie dla Europy?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 11:45
- Mamy do czynienia z państwem, które wyznaczyło sobie cel strategiczny. On jest jasny: uzyskać dominującą pozycję w świecie, odzyskać to, co posiadało, a więc gdzieś 1/3 potencjału jeśli chodzi o dominację w strukturach gospodarczych i uzyskać bardzo silną pozycję polityczną w świecie - mówił w Dwójce prof. Piotr Grochmalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modele przekazywania władzy w wydaniu postsowieckim

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 17:23
Aktualnym kontekstem audycji "Światowa niedziela" były wybory prezydenckie na Ukrainie oraz niedawna rezygnacja z prezydentury ogłoszona w Kazachstanie przez byłego już prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.
rozwiń zwiń