Krzysztof Penderecki w 90. rocznicę urodzin. Początek drogi genialnego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 14:00
W związku z 90. rocznicą urodzin jednego z największych polskich kompozytorów, w Dwójce wyemitowaliśmy cykl nagrań archiwalnych. Ze wspomnień samego Krzysztofa Pendereckiego wyłania się obraz człowieka, który już w młodości przejawiał niesamowity talent. Dowodem na to jest chociażby opowieść o konkursie kompozytorskim, na który Penderecki wysłał aż trzy utwory. - Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - mówił dla Polskiego Radia.
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Zmarł 29 marca 2020 roku w KrakowieFoto: Marek Lapis/Forum
  • W czwartek, 23 listopada, przypadała 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
  • Z tej okazji w "Głosach z przeszłości" wyemitowaliśmy cykl gawęd złożony z nagrań z wybitnym kompozytorem oraz z jego przyjaciółmi i współpracownikami.
  • Naszą opowieść rozpoczęliśmy od najwcześniejszych lat twórczej pracy kompozytora.

Krzysztof Penderecki to wyjątkowe zjawisko w historii muzyki - nie tylko polskiej. Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w dziejach i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie.

Był także jednym z filarów polskiego życia muzycznego: jako kompozytor przeszedł długą drogę od awangardy do neoromantyzmu.

30 kilogramów kompozycji

W archiwalnych nagraniach Krzysztof Penderecki wspominał, że ogromne znaczenie dla jego zawodowych losów miał przyjazd do Krakowa i rozpoczęcie prywatnych lekcji z gry na skrzypcach (u Stanisława Tawroszewicza) oraz kompozycji (u Franciszka Skołyszewskiego). Tego drugiego nauczyciela Penderecki nazwał człowiekiem, który "otworzył mu oczy na muzykę".

- Przyjechałem do niego z dużą walizką, to nie było daleko od dworca, ale ledwo ją doniosłem. To musiało być ze 30 kg chyba i tam były sonaty na skrzypce, koncerty fortepianowe, wtedy jeszcze na orkiestrę nie umiałem pisać - wspominał bohater audycji. - Skołyszewski kazał mi przyjść za trzy dni, chciał przejrzeć to wszystko i powiedział: "Jesteś kompozytorem? Ale teraz nie wolno ci komponować, przez jakiś czas będziesz się uczył kontrapunktu". I tu zaczęła się dopiero moja świadoma nauka kompozycji - mówił.

Krzysztof Penderecki dodał, że Franciszek Skołyszewski uważał go za kompozytora, ale zmanierowanego. - Miał rację - przyznał.

Czytaj także:

Szkoła średnia i studia - kontrapunkt, kontrapunkt

Po tej prywatnej nauce przyszedł czas na średnią szkołę muzyczną. Krzysztof Penderecki opanował pięcioletni program zaledwie w dwa lata. - Ale też były to dwa lata kontrapunktu - mówił kompozytor.

Następnie bohater audycji rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. - Znów dwa lata kontrapunktu, potem fuga. Ponieważ ja miałem jeszcze inne zainteresowania, więc Malawski wściekł się i musiałem za karę pisać podwójną ilość fug - wspominał kompozytor.

Zobacz także: Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Jeden kompozytor wygrywa wszystkie nagrody

Paszportem do wielkiej zagranicznej kariery stała się dla Krzysztofa Pendereckiego wygrana w konkursie kompozytorskim. Nagrodą było stypendium na zachodzie Europy, co w końcówce lat 50. było dla polskiego kompozytora niezwykłą szansą.

- Postanowiłem, że dostanę tę pierwszą nagrodę. Żeby się ubezpieczyć, napisałem trzy utwory, nie jeden. W ciągu dwóch miesięcy napisałem Strofy, Emanacje i Psalmy Dawida, zupełnie inne utwory, pisane różną techniką. Emanacje były napisane na dwie orkiestry smyczkowe, gdzie jedna była przystrojona, tak że to był taki bardzo ciekawy eksperyment - wspominał Penderecki.

Konkursowy podstęp

Jak dodał, jedną kompozycję napisał lewą ręką, drugą - prawą, a trzecią dał komuś do przepisania, by komisja nie rozpoznała, że wszystkie te utwory pochodzą od jednego twórcy.

- Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - no i tę oczekiwaną, moją pierwszą nagrodę - i dostałem paszport - mówił Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki - 90. rocznica urodzin

W naszym cyklu gawęd sięgnęliśmy także do innych taśm archiwalnych i przypomnieliśmy m.in. wypowiedzi żony kompozytora Elżbiety Pendereckiej, prof. Mieczysława Tomaszewskiego, Ryszarda Peryta czy Joanny Wnuk-Nazarowej.

W czwartek, 23 listopada, przypadała 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncertowe wykonanie opery "Czarna maska" w NOSPR, premiera opery "Raj utracony" w Łodzi, Festiwal Krzysztof Pendereckiego w Warszawie - to tylko niektóre wydarzenia upamiętniające ten jubileusz.


Posłuchaj
15:14 2023_11_20 12_45_59_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzysztof Penderecki i jego najwcześniejsze lata twórcze (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:47 2023_11_21 12_44_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maestro Antoni Wit o wykonawstwie i odczytywaniu muzyki Krzysztofa Pendereckiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:52 2023_11_22 12_45_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 O Krzysztofie Pendereckim opowiadają prof. Teresa Malecka, Krzysztof Chłopecki i prof. Mieczysław Tomaszewski (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:02 2023_11_23 12_47_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzysztof Penderecki o operze "Czarna maska", Jacek Kaspszyk o swojej znajomości z kompozytorem (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:57 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2023_11_24-12-45-17.mp3 Krzysztof Penderecki o tym, jakim był pedagogiem (Głosy z przeszłości/Dwójka)

      

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Opracowała: Beata Stylińska

Daty emisji: 20-24.11.2023

Godzina emisji: 12.45

mgc

Czytaj także

Nowy album Meccore String Quartet - hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 17:00
- Inspiracją do powstania tej płyty była nasza długoletnia artystyczna znajomość z mistrzem Krzysztofem Pendereckim. Bezpośrednim impulsem był występ na festiwalu w Lusławicach, miejscu szczególnej pamięci profesora - mówił w Dwójce Wojciech Koprowski, pierwszy skrzypek Meccore String Quartet. W środowej audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o nowym albumie kwartetu z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurek Dybał: to jedyny coroczny festiwal imienia Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 10:19
- Nasz festiwal zaczął się pod ziemią w zabytkowej kopalni Guido, w sali koncertowej, która jest tam zaaranżowana. Wspaniały obiekt, zachęcam do jego zwiedzenia, natomiast po kilku latach na życzenie profesora Pendereckiego wyszliśmy również na powierzchnię - mówił w "Poranku Dwójki" Jurek Dybał, dyrektor XI Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. "Chcemy przybliżać muzykę Mistrza"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 19:32
Przed nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (26.11-4.12). - Rola tego konkursu jest szczególna, dlatego że generalnie konkursy kojarzą się nam z olimpiadami, zawodami, kto pierwszy, kto najszybszy… Natomiast celem naszego konkursu jest przede wszystkim przybliżenie muzyki naszego wielkiego Mistrza, który niestety odszedł od nas tak niedawno - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń