Jarosław Szemet o nowej płycie z III Symfonią Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 22:55
Henryk Mikołaj Górecki urodził się 90 lat temu, a Filharmonia Śląska jego imienia wydała właśnie płytę, na której znalazło się najsłynniejsze dzieło kompozytora - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 oraz "Trzy utwory w dawnym stylu". O pracy nad albumem opowiadał w audycji Jarosław Szemet.
Yaroslav Shemet
Yaroslav ShemetFoto: Krzysztof Mystkowski / KFP

Iwona Sobotka - sopran i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Szemeta

Partię solową w III Symfonii Góreckiego wykonuje Iwona Sobotka - sopran, gra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Szemeta.

Premiera płyty 9 grudnia w ramach Maratonu Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Premierę płyty zaplanowano na sobotę, 9 grudnia w ramach Maratonu Góreckiego w Filharmonii Śląskiej, a w audycji cyklu "Nowa Polska" przedpremierowo słuchaliśmy fragmentów tego wydawnictwa - 2. i 3. części "Symfonii pieśni żałosnych". 

Jarosław Szemet o rękopiśmiennych notatkach samego kompozytora

O pracy nad utworem w oparciu o rękopiśmienne notatki samego kompozytora dostępne na partyturze przechowywanej w Filharmonii Śląskiej opowiadał Jarosław Szemet.

Czytaj też:

III Symfonia na światowych listach przebojów, nie tylko muzyki poważnej

III Symfonia zwana też Symfonią pieśni żałosnych to najbardziej znane dzieło Góreckiego. Zbudowana jest z trzech lamentacyjnych pieśni. Wykonana została po raz pierwszy 4 kwietnia 1977 roku w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w Royan. W 1992 roku kompozycja trafiła na światowe listy przebojów, nie tylko muzyki poważnej, po nagraniu jej przez amerykańską śpiewaczkę Dawn Upshaw. Górecki stał się międzynarodową gwiazdą. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano 150 tys. płyt z nagraniem III Symfonii.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 7.12.2023

Godz. emisji: 22.00

mo/pg

Czytaj także

"Wszystko przekazałem w muzyce". Henryk Mikołaj Górecki o "Bożej służbie", Podhalu i III Symfonii

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 06:00
– Każdy człowiek otrzymuje swój czas. I trzeba ten czas przeżyć możliwie przyzwoicie. Nie zmarnować go i nie stracić – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Henryk Mikołaj Górecki. Dziś wspominamy 90. rocznicę urodzin tego znakomitego kompozytora, autora m.in. bijącej rekordy popularności "Symfonii pieśni żałosnych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 10:51
- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
rozwiń zwiń