Bohuslav Martinů: "Julietta" - opera w trzech aktach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:00
W audycji wysłuchaliśmy fragmentów opery "Julietta", której autorem jest czeski kompozytor neoklasyczny Bohuslav Martinů.
Bohuslav Martin zaczynał jako skrzypek, ale w pełni rozwinął się jako kompozytor
Bohuslav Martinů zaczynał jako skrzypek, ale w pełni rozwinął się jako kompozytorFoto: Shutterstock/Stokkete

Bohuslav Martinů tworzył głównie w I połowie XX wieku (żył w latach 1890 - 1959). Repertuar jego dzieł jest niezwykle bogaty - kompozytor napisał dziesięć baletów, siedemnaście oper, sześć symfonii, siedemnaście koncertów, a także wiele dzieł kameralnych, dużych utworów wokalno-instrumentalnych oraz pieśni. Pełen katalog jego utworów zawiera 387 pozycji.

Swoją karierę zaczynał jako instrumentalista. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach, potem rozpoczął studia w konserwatorium w Pradze, ale po trzech latach zrezygnował z nich na rzecz kompozycji i organów. Studia ukończył jednak z oceną niedostateczną. Nie przekreśliło to jego muzycznej kariery. W 1918 roku odbył się jego debiut koncertowy jako kompozytora, a w latach 1919-23 Bohuslav Martinů pracował jako skrzypek w orkiestrze praskiej filharmonii. W 1922 Teatr Narodowy w Pradze wystawił jego balet Istar.

W 1923 roku muzyk otrzymał stypendium na kurs kompozytorski u Alberta Roussela w Paryżu, co otworzyło mu drzwi do międzynarodowego sukcesu. W stolicy Francji kompozytor przebywał przez 17 lat, to tam zainteresował się muzyką Igora Strawinskiego, Grupy Sześciu, ekspresjonizmem oraz jazzem.

Jego życie naznaczone było emigracją i podróżą. Po 1940 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, w późniejszych latach wrócił do Francji, a potem zamieszkał w Szwajcarii. Zmarł w Pratteln.

Prezentowane w audycji nagranie opery "Julietta" zostało zarejestrowane przez Orkiestrę Symfoniczną Teatry Narodowego w Pradze w 1992 roku.

Posłuchaj
59:20 2021_12_07 22_00_08_PR2_Tematy_operowe.mp3 Bohuslav Martinů: "Julietta" - opera w trzech aktach (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Krystian Adam Krzeszowiak: miłość do Monteverdiego była trudna, ale piękna

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 13:00
- Kiedyś pojechałem na przesłuchanie do Alana Curtisa do Florencji. Powiedział "wiesz, będę robił Koronację Poppei, chciałbym, żebyś zaśpiewał". To nie lada wyzwanie, bo to wysoka partia. Bardzo mi się podobała, ale stwierdziłem, że to nie jest muzyka dla mnie. Jednak po jej wykonaniu wiedziałem, że to coś niewiarygodnego. Miałem ciarki na całym ciele - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Krystian Adam Krzeszowiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Klauza: obok "Wandy" nie da się przejść obojętnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:35
- To wspaniale, że prapremiera tego dzieła, opartego na misterium Norwida zaczyna swój artystyczny żywot i wędrówkę przez sceny Polski, Europy i świata właśnie na Wawelu - w "Poranku Dwójki" razem z Michałem Klauzą, szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenie powstałe w ramach Roku Norwida – prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
rozwiń zwiń