Andrzej Filończyk: szacunek w świecie opery zdobywa się poprzez codzienną pracę [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 12:21
- Wydaje mi się, że International Opera Award jest jest jednym z owoców naszej pracy z Royal Opera House. Głównym projektem z moim udziałem jest bowiem w tym roku "Cyrulik sewilski", który był transmitowany z Londynu do kin na całym świecie - mówił w Dwójce Andrzej Filończyk, wybrany "młodym śpiewakiem roku" podczas tegorocznej gali International Opera Awards.
Niespełna trzydziestoletni Andrzej Filończyk występował już na scenach m.in. w Paryżu, Zurychu, Londynie, Monachium, Dreźnie czy Neapolu
Niespełna trzydziestoletni Andrzej Filończyk występował już na scenach m.in. w Paryżu, Zurychu, Londynie, Monachium, Dreźnie czy NeapoluFoto: archiwum prywatne artysty
  • Andrzej Filończyk (ur. 1994) rozpoczynał edukację muzyczną od fortepianu.
  • W 2011 roku zdał egzaminy do Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i dostał się do klasy śpiewu prowadzonej przez Bogdana Makala.
  • Obecnie jest jednym z najczęściej i najchętniej zapraszanych przez wielkie teatry operowe polskich śpiewaków młodego pokolenia.

Niespełna trzydziestoletni baryton występował już na scenach m.in. w Paryżu, Zurychu, Londynie, Monachium, Dreźnie czy Neapolu. W tej chwili przebywa w Londynie, gdzie występuje w spektaklu "Rycerskość wieśniacza" wystawianym przez Royal Opera House.

Andrzej Filończyk i jego przepis na karierę

Mimo rosnącej popularności i spotykających go zaszczytów Andrzej Filończyk nie traci nic ze swojej skromności. - Zaznaczenie swojego charakteru jest ważne, ale poprzez codzienną pracę; niespóźnianie się na próby i bycie przygotowanym. To jest tak naprawdę ten charakter, który jest potrzebny i którym można coś ugrać - przekonywał artysta.

Jego zdaniem w tak złożonej produkcji, jaką jest spektakl operowy, nigdy nie jest się do końca solistą. - Nawet gdy wykonuje się koncert solowy, jakiś recital, to współpraca z solistą, z orkiestrą, z dyrygentem jest kluczowa. Tak więc w czasie spektaklu, gdzie miesza się dużo charakterów, postaci, gdzie bardzo często to chór jest głównym aktorem i komentatorem wydarzeń, gdzie na scenie są też tancerze i statyści, bardzo rzadko jest się solistą - tłumaczył Andrzej Filończyk.

Zdobywca Operowego Oscara

Gość Dwójki 9 listopada br. podczas gali International Opera Awards w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odebrał statuetkę w kategorii "młody śpiewak roku". Nagrody, zwane też "Operowymi Oscarami", przyznawane są od 2012 roku przez najważniejszy magazyn operowy na świecie "Opera". Celem nagród jest docenianie sukcesów, tworzenie stypendiów dla utalentowanych artystów i podnoszenie rangi opery.


Posłuchaj
59:37 2023_12_10 10_00_02_PR2_Cafe_Muza.mp3 Andrzej Filończyk - zdobywca Operowego Oscara (Cafe "Muza"/Dwójka) 

To kolejne ważne wyróżnienie w dorobku Andrzeja Filonczyka. W 2016 roku otrzymał on pierwszą nagrodę oraz nagrodę dla najlepszego polskiego głosu w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Obecnie jest jednym z najczęściej i najchętniej zapraszanych przez wielkie teatry operowe polskich śpiewaków młodego pokolenia. 

ZOBACZ WERSJĘ WIDEO ROZMOWY:

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Andrzej Filończyk (baryton)

Data emisji: 10.12.2023

Godz. emisji: 10.00

pg/kul

Czytaj także

Andrzej Filończyk: dotarcie do szczytu to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 11:15
- Uważam, że karierę zrobił pan Piotr Beczała lub pan Artur Ruciński. Ja dopiero zaczynam swoją przygodę ze sceną operową. Karierą zaczniemy nazywać jakiś ciąg sezonów, który będzie się odbywał na tym najwyższym poziomie - powiedział w Dwójce Andrzej Filończyk, jeden z najbardziej utalentowanych polskich śpiewaków operowych młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recital Andrzeja Filończyka i Michała Biela [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 08:01
W kilka miesięcy po zakończeniu 11. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki przypominamy sylwetki dwóch laureatów konkursu z 2016 roku - barytona Andrzeja Filończyka, zdobywcy I nagrody, oraz Michała Biela - laureata nagrody dla wyróżniającego się młodego pianisty. Obaj artyści święcą dziś triumfy na najważniejszych scenach świata. Trwa transmisja koncertu, zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:37
International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
rozwiń zwiń