Rafał Janiak: wierzę, że opera "Jaś i Małgosia" to rozrywka dla całej rodziny [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 14:00
- Jest to nasza piąta premiera w tym sezonie. Można powiedzieć, że ostatnia i bardzo wyjątkowa, bo utarło się określenie, że to opera dla najmłodszych widzów. My chcieliśmy pójść krok dalej - mówił w Dwójce Rafał Janiak, który za pulpitem dyrygenckim poprowadził premierowy spektakl operowy "Jaś i Małgosia" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
  • Rafał Janiak to kompozytor, dyrygent i pedagog, a także dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.
  • To właśnie na tamtejszej scenie 1 czerwca, w Dzień Dziecka, odbyła się premiera opery familijnej "Jaś i Małgosia" Engelberta Humperdincka w reżyserii Natalii Babińskiej.
  • Jest to pierwsza od wielu lat w łódzkim teatrze opera dla dzieci grana w języku polskim. Premierowy spektakl był transmitowany w radiowej Dwójce.

Teatr Wielki w Łodzi anonsuje premierą "Jasia i Małgosi" Engelberta Humperdincka jako wydarzenie familijne.

Rafał Janiak: "Jaś i Małgosia" to ambitna rozrywka

- Spędzanie czasu na ambitnej rozrywce wspólnie z rodzicami, dziadkami czy wujostwem jest doskonałą alternatywą dla wszechogarniającego nas kiczu i tandety. Przepraszam, ale mówię to jako rodzic, bo wiem, z czym mierzymy się na co dzień razem z żoną, szukając ciekawej i rozwijającej szeroko rozumianej oferty kulturalnej - tłumaczył Rafał Janiak.

Gość Dwójki ma nadzieję, że naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi właśnie spektakl, który wyreżyserowała Natalia Babińska. - Nie dość, że teatr dla dzieci, to jeszcze opera. Do tego śpiewana operowo i napisana językiem niemieckiej muzyki późnoromantycznej, a więc bardzo wymagająca. A jednak myślimy o tym, żeby to przedstawienie było atrakcyjne i dla dorosłych, i dla najmłodszych - przekonywał dyrektor artystyczny łódzkiej sceny.

Doceniony przez Pendereckiego

Rafał Janiak ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest zwycięzcą konkursu na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, jednogłośnie przyznało mu Grand Prix. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności. Premiera opery "Człowiek z Manufaktury" odbyła się w lutym 2019 roku, a jej wersja plenerowa w maju 2019 r. na rynku Włókniarek Łódzkich była wydarzeniem bez precedensu.

Absolwent dziekanem i prorektorem

Chętnie sięga po repertuar operowy zarówno jako kierownik muzyczny, jak i dyrygent, wykonując tytuły, takie jak: "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", "Oniegin" czy "Turandot".


Posłuchaj
50:19 Dwójka Cafe Muza janiak 2.06.204.mp3 Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wilekiego w Łodzi, po premierze opery familijnej "Jaś i Małgosia" (Cafe Muza/Dwójka) 

Rafał Janiak od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym Chopin University Chamber Orchestra, z którą odnosi wiele znaczących sukcesów. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na swojej macierzystej uczelni, pełniąc funkcję dziekana wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC w Warszawie. Od października br. będzie pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych tej uczelni.

[korzystano z materiałów prom. artysty]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Rafał Janiak (kompozytor, dyrygent i pedagog)

Data emisji: 2.06.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/wmkor

Czytaj także

Rafał Janiak - kompozytor, który czerpie z tradycji muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:40
W przededniu 36. urodzin artysty w audycji z cyklu "Nowa Polska" zaprosiliśmy na spotkanie z Rafałem Janiakiem i jego bardzo zróżnicowaną pod względem formy muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Raj utracony" K. Pendereckiego - premiera w Łodzi. Rafał Janiak: to muzyka, która wnika w organizm

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 21:00
- Jeżeli państwo wejdą głęboko w to, co chcemy przekazać, w to, co napisał profesor Krzysztof Penderecki, to myślę, że wrażliwy człowiek przez wiele dni będzie jeszcze przeżywał i tę muzykę, no i oczywiście to libretto - tak o spektaklu "Raj utracony" mówił jego kierownik muzyczny Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Widowisko będzie transmitowane w Dwójce 26 listopada.
rozwiń zwiń