Elżbieta Cherezińska: uwielbiam morskie opowieści, zalewane sztormem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:01
- "Białe morze" Jacobsena to książka, w której surowy opis przyrody jest nieodłącznym elementem i jednym z atutów. Język powieści jest wytrawiony, jak skóra wieloryba, pozbawiony zbędnych emocji - mówiła polska pisarka, autorka wielu powieści historycznych.
Audio
  • Elżbieta Cherezińska (Literackie witaminy/Dwójka)
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta CherezińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Elżbieta Cherezińska zdradziła, że najczęściej sięga po książki naukowe o tematyce historycznej, a także po powieści historyczne. Ceni również książki związane z krajami skandynawskimi. - Uwielbiam Skandynawię, podróżuję tam od lat i nigdy nie mam dosyć - podkreśliła. W rozmowie z Kingą Michalską poleciła m.in. książki Roya Jacobsena w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej. - Wydaje mi się, że nie jest łatwo w języku polskim, który nie jest językiem ludzi morza, opowiedzieć coś, co rozgrywa się wyłącznie w rytmie przypływów i odpływów - opowiadała.

Pisarka poleciła również książkę francuskiego pisarza Michela Folco "Z woli boskiej i katowskiej" - Pierwszy raz ją czytałam jako dwudziestoparolatka i pomyślałam sobie, że teraz, kiedy ten świat się zakręcił, chciałabym sięgnąć do czegoś co kojarzy mi się z pogodną przeszłością - wyznała. 

Przeczytaj: Elżbieta Cherezińska: życie postaci historycznych ciągle mnie obchodzi >>>

Akcja powieści rozgrywa się we Francji XVII wieku, a rozpoczyna się od zabłąkanej pszczoły, która wpadła do oka kucharzowi, rozpętując przy tym awanturę. - To obudziło w tym przypadkowym kucharzu Piotrze zabójcze instynkty. Obudziło też jeszcze mroczniejszą siłę, czyli prowincjonalną tłuszczę, która żąda srogiej kary. Kucharz trafia na szafot i tu zaczyna się problem, bo w miasteczku od dawna nie ma urzędowego kata - zachęcała Elżbieta Cherezińska.

Autorka poleciła również powieść "Wąż z Essex" Sarah Perry, o której mówiła, że jest mistrzynią literackiego portretu. - Potrafi kilkoma zdaniami kreślić głęboki portret i pokazać nam bohatera w takim świetle, że chcemy za nim podążać przez kolejne strony. Jest jak malarka, która tym jednym ujęciem opowiada nam o bohaterze więcej, niż inni przez 10 stron.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka, autorka powieści historycznych)

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Zobacz więcej na temat: literatura książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: Anna Brzezińska to mistrzyni słowa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:34
- Po przeczytaniu "Wody na sicie. Apokryf czarownicy" każdy ma palce poplamione smoczą krwią, świetna książka! - o swoich fascynacjach kulturalnych opowiadała w Dwójce autorka powieści historycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: Władkowi Łokietkowi należało się, żeby go wprowadzić do grobu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:58
 - Był rok przerwy powieściowej, jeden rok bez premiery odkąd zaczęłam pisać, i przez ten rok myślałam ciągle o Władysławie Łokietku. On jakoś towarzyszy mi na dobre i na złe, jakbym mu przysięgała - mówi w magazynie "Moje książki" autorka "Wojennej korony" - czwartej części cyklu "Odrodzone królestwo". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Sławek: "Pamiętniki Hadriana" okazały się jak plaster na rany

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 18:59
- Mnie ten czas skierował w stronę lektury, którą odkładałem. Z niewiadomych zresztą przyczyn. Być może dlatego, że ona już właściwie samym wyglądem strony, bo jest to tekst bez dialogowy, kazała mi podchodzić do siebie z dużą ostrożnością. Nagle jednak w tym zwolnionym czasie wypadłem z ram - mówił prof. Tadeusz Sławek, gość premierowej odsłony audycji "Literackie witaminy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival. Anna Król: wchodzimy w nową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 13:15
- Zdecydowaliśmy, że w tym roku festiwal jednak się odbędzie. Przesunęliśmy datę na ostatni weekend wakacji i na pewno forma festiwalu będzie zupełnie inna, co jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Najważniejsze jest wypracowanie takich form i możliwości technologicznych, które pozwolą nam być z publicznością - mówiła dyrektorka Big Book Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteki otwarte. Na jakich zasadach wypożyczymy książkę?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 07:00
Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, biblioteki w wielu miastach zostały otwarte. Książki można już oddawać oraz wypożyczać, choć na zmienionych zasadach.
rozwiń zwiń