REKLAMA

Mariusz Czubaj odkrywa kwintesencję dobrej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:58
- Dobra opowieść przykuwa uwagę, ma uwodzicielski ton, który sprawia, że znajdujemy się w innym świecie. To jest niewątpliwie coś, co łączy te wszystkie pozycje i nazwiska - mówił o "Misterium i manierach", "Pierścieniach Saturna" i "Mężczyźnie w czerwonym płaszczu" Mariusz Czubaj.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/tomertu

Posłuchaj
09:02 Literackie witaminy 2021_01_19-16-46-40.mp3 Rozmowa z Mariuszem Czubajem o literaturze nie-kryminalnej (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Mariusz Czubaj - polski literaturoznawca, antropolog kulturowy i autor powieści kryminalnych w "Literackich witaminach" podzielił się swoimi poleceniami na podróże do innych, literackich światów.

Jako mistrzynię krótkiej formy wyróżnia Flannery O'Connor, której tom opowiadań "Ocalisz życie, może swoje własne" pojawił się już na łamach "Literackich witamin". Tym razem Mariusz Czubaj poleca jej twórczość eseistyczną zawartą w tomie "Misterium i maniery. Pisma przygodne".

- Szczególną uwagę zwracają eseje o aspektach groteski w prozie południa, albo o katolickim powieściopisarzu na protestanckim południu, gdzie autorka na swój sposób komentuje i podsumowuje swoją prozę w  dyskursywnej formie, w postaci eseistycznej - mówił badacz. - Są tu też piękne fragmenciki ulotnej prozy, która nie zmieściła się w zbiorze opowiadań.

Inną lekturą polecaną przez Mariusza Czubaja są "Pierścienie Saturna" W. G. Sebalda. Fabularnie powieść osadzona jest w Anglii Wschodniej, ale formalnie stanowi podróż po historii literatury, kultury i sztuki.

- Cała opowiastka zaczyna się od pobytu narratora w szpitalu, ale zaraz zaczynają się odwołania do pism XVII-wiecznego angielskiego lekarza Tomasa Browna i pojawia się "Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta - opowiadał pisarz. - Tak można pokazywać, jak ten warkocz skojarzeń i nawiązań przypomina ten księżycowy pył okalający tytułową planetę.

Ostatnią książką, którą polecał Mariusz Czubaj był "Mężczyźna w czerwonym płaszczu" Juliana Barnesa. Lektura Barnesa nie daje się jednoznacznie gatunkowo zakwalifikować, przybiera formę traktatu naukowego, powieści lub eseju, ale za każdym razem jest przykładem pogłębionych studiów nad wybranym przez autora tematem.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Mariusz Czubaj (literaturoznawca, antropolog kulturowy i autor powieści kryminalnych)

Data: 19.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Olga Drenda: wolę czytać non-fiction i książki naukowe

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:03
- Mam taką dziwną właściwość, że książki dla większości osób odprężające, czyli fabularnie przemyślane, z wartką akcją i wciągającą opowieścią, są dla mnie trudniejsze, ponieważ muszę pamiętać wszystkie wątki. One bardzo często mi się mylą, dlatego teoria jest da mnie łatwiejsza i przyjemniejsza w lekturze - mówiła w Dwójce eseistka i tłumaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stephen King. Jak w karierze pomogły mu kobiety

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:01
Steven King jest jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy w historii, a niewiele brakowało, by jego pierwsza powieść "Carrie" wylądowała w śmietniku. - Można powiedzieć, że w karierze pomogły mu dwie kobiety: matka i żona - mówiła Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń