Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:00
- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
{oh} Orkiestra Historyczna powstała w 2012 roku z inicjatywy Martyny Pastuszki (na zdjęciu)
{oh!} Orkiestra Historyczna powstała w 2012 roku z inicjatywy Martyny Pastuszki (na zdjęciu)Foto: Mat. prasowe

W czwartek (18.08) na festiwalu "Chopin i jego Europa" {oh!}Orkiestra pod kierownictwem Martyny Pastuszki wystąpiła wraz z solistami: Aleksandrą Świgut (fortepian historyczny) i Lorenzem Coppolą (klarnet).

W oczekiwaniu na solistę

W przerwie czwartkowego koncertu rozmawialiśmy z szefową orkiestry. Zespół ten wystąpił na festiwalu dwukrotnie - po raz pierwszy dwa dni wcześniej.

- Wyzwaniem jest zagranie pięciu akompaniamentów - mówiła Martyna Pastuszka. - Trudniej o mobilizację i motywację. Dla zespołu zawsze jest to taki moment, w którym nie wiadomo, co ćwiczyć, jak ćwiczyć, bo przecież przyjdzie solista i wszystko pozmienia - wyjaśniała.

Męskość kontra francuski błysk

Kierowniczka {oh!}Orkiestry stwierdziła, że choć akompaniowanie jest trudniejsze niż wykonywanie utworu symfonicznego, to dodatkową wartością jest możliwość obcowania z wybitnymi solistami.

- Pierwszy koncert miał w sobie piękno silnego, męskiego, ale też nieprawdopodobnie wyrafinowanego i intelektualnego muzykowania z Kristianem Bezuidenhoutem (fortepian historyczny) i grania bardzo filigranowego, z błyskiem, w stylu francuskim z Chouchane Siranossian (skrzypce) - wyjaśniała.

Posłuchaj
10:48 Dwojka_Letnia_Promenada_Martyna Pastuszka_2022_08_18-21-53-14.mp3 Martyna Pastuszka w rozmowie z Beatą Stylińską (Letnia promenada/Dwójka)

 

Podczas audycji wyemitowaliśmy również rozmowę z Moniki Zając z solistką czwartkowego koncertu - pianistką Aleksandrą Świgut, która opowiedziała o tym, jak z jej perspektywy wyglądała praca z {oh!}Orkiestrą.

Posłuchaj
09:51 Dwojka_Letnia_promenada_swigut_2022_08_18-22-04-09.mp3 Aleksandra Świgut w rozmowie z Moniką Zając (Letnia promenada/Dwójka)

***

W tym roku na festiwalu "Chopin i jego Europa" odbędzie się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu.

Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami. Wybrane koncerty Festiwalu będą dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTubie oraz w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Organizatorem 18. festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Stanisław Leszczyński.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiały: Beata Stylińska, Monika Zając

Goście: Martyna Pastuszka, Aleksandra Świgut

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 21.50

Materiały wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

mg

Logo sponsora
Czytaj także

Ukrainian Freedom Orchestra - projekt zrodzony pod wpływem emocji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:30
- Takich projektów się nie planuje, one rodzą się w chwili wyjątkowych emocji. W tym wypadku był to telefon od Petera Gelba, szefa nowojorskiej Metropolitan. Powiedział, że jego żona Keri Lynn Wilson, znakomita kanadyjska dyrygentka o korzeniach ukraińskich, zaproponowała koncert, a potem tournée - mówił w radiowej Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie w najbliższy czwartek (28.07) wystąpi Ukrainian Freedom Orchestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka dawna plus saksofon, czyli spotkanie przeszłości z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:00
Podczas tego wydania audycji przysłuchiwaliśmy się niezwykłym muzycznym połączeniom, takim jak chociażby dodanie partii saksofonu do utworów renesansowych.
rozwiń zwiń