Francesco Piemontesi: Duszniki uwierzyły we mnie jako jeden z pierwszych festiwali

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 21:20
- Po raz pierwszy byłem tutaj dokładnie 20 lat temu. Duszniki były jednym z pierwszych międzynarodowych festiwali, który we mnie uwierzył, kiedy moje CV było wciąż jeszcze niezapisaną kartą. Nie miałem wówczas bogatego życiorysu, a oni ponawiali zaproszenia. Jestem więc bardzo wdzięczny festiwalowi i dlatego wciąż tu powracam - mówił w Dwójce Francesco Piemontesi. Szwajcarski pianista wystąpił na inaugurację tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Francesco Piemontesi
Francesco PiemontesiFoto: materiały prom.

Zamiast wielkiej sali mały dworek

Francesco Piemontesi to pianista o światowej renomie i rozpoznawalności. Zwykle występuje w dużych i nowoczesnych salach koncertowych. Tymczasem w Dusznikach-Zdroju czeka na niego kameralny i intymny dworek Chopina.

- To, co może sprawiać trudność, to fakt, że na te dwie godziny muszę znacznie zmniejszyć mój zwyczajowy wolumen dźwięku. Sala nie jest bowiem duża, a ja przywykłem do grania z wielkimi orkiestrami, dźwiękiem który musi się przez nie przebić. Dlatego w czasie próby usiłowałem ograniczyć moje brzmienie, tak by było bardziej kameralne. Ale uroda takich małych sal polega na tym, że ma się tak bliski kontakt z publicznością, która siedzi niemal na scenie - podkreślał gość Dwójki.

Chopin nie na co dzień

W programie inauguracyjnego recitalu Francesco Piemontesiego znalazła się m.in. Barkarola Fis-dur Fryderyka Chopina. - Z Chopinem mam bardzo specjalną relację. Uwielbiam jego muzykę, bardzo dużo jej słucham. Słuchałem już wtedy, gdy byłem dzieckiem, niemal wszystkiego. Podziwiałem interpretacje, zwłaszcza starszego pokolenia pianistów jak Witold Małcużyński. Był on jednym pierwszych pianistów jakich usłyszałem na płycie. Mój berliński fortepian - Steinway D - należał kiedyś do niego - wyznał Szwajcar.

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

Jednocześnie przyznał on, że rzadko grywa utwory Chopina. - Jest to dla mnie bardzo trudna muzyka. Szczególnie utwory taneczne, jak mazurki czy walce. Łatwiej jest mi grać muzykę o wyraźniejszej strukturze, jak utwory około opusu sześćdziesiątego - III Sonatę czy Poloneza - Fantazję, czy - jak dziś - Barkarolę. To bardziej mój świat. Bardziej przypominają mi muzykę Schuberta czy Debussy'ego. Z pozostałymi dziełami mam większy kłopot - tłumaczył Francesco Piemontesi.

Posłuchaj
11:57 Letnia Promenada piemontesi 4.08.2023.mp3 Francesco Piemontesi o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i tegorocznym koncercie inauguracyjnym, którego był bohaterem (Letnia promenada/Dwójka) 

Duszniki-Zdrój to jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie i zarazem najstarszy polskim festiwal muzyczny. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w sierpniu 1946 roku z okazji uczczenia 120. rocznicy koncertów charytatywnych 16-letniego Fryderyka Chopina. W swojej kilkudziesięcioletniej historii festiwal przeszedł znaczącą ewolucję - początkowo był imprezą krajową poświęconą wyłącznie twórczości Fryderyka Chopina, z czasem otworzył się na artystów z zagranicy i repertuar innych kompozytorów.

Posłuchaj
05:53 Dwójka Letnia promenada paleczny 4.08.2023.mp3 Dyrektor artystyczny Festiwalu w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny o Francesco Piemontesim (Letnia promenada/Dwójka)
 

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Francesco Piemontesi (pianista)

Data emisji: 4.08.2023

Godz. emisji: 21.05

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".

pg

Czytaj także

Nikita Mndoyants: Duszniki to miejsce szczególnie mi bliskie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 14:09
- Po raz pierwszy gościłem w Dusznikach-Zdroju w 2008 roku, po zwycięstwie w Konkursie im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Byłem bardzo młody i przeżywałem, że mogę zagrać obok tak znakomitych artystów. Ogromnie się ucieszyłem, że znów mogę wrócić do tego cudownego miejsca, z którym wiąże się tyle pięknych wspomnień - mówił rosyjski pianista Nikita Mndoyants, jeden z uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń