REKLAMA

Prof. Olszewska: historia zrobiła Kadenowi krzywdę. Na szczęście to się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 13:23
- Przez wiele lat Juliusz Kaden-Bandrowski był sytuowany na marginesie. Wszyscy wiedzieli, że był taki pisarz, ale tak naprawdę na temat jego twórczości tylko pojedyncze teksty. Nareszcie jest on przywracany polskiej literaturze i można wypisać go z formuły niedoszłego następcy Stefana Żeromskiego - mówiła prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury UW.
Juliusz Kaden-Bandrowski
Juliusz Kaden-BandrowskiFoto: NAC

Posłuchaj
23:16 Dwójka Bohaterowie wielkiej bitwy 28.07.2020.mp3 Losy Juliusza Kadena-Bandrowskiego (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)

 

W kolejnej audycji z cyklu "Bohaterowie Wielkiej Bitwy" opowiadaliśmy o życiu i twórczości Juliusza Kadena-Bandrowskiego - polskiego pisarza i publicysty, kapitana piechoty Wojska Polskiego.

"Był to człowiek niezwykłej inteligencji i energii, dynamiczny, bujny, porywający. Interesował się wszystkim i o wszystkim miał coś do powiedzenia. Literatura, muzyka, polityka, wojsko - nie wiadomo, co było dla niego ważniejsze. Przy tym kipiał od namiętności, nie lubił letniej temperatury, nie znał stanów umiarkowanych" - tak Juliusza Kadena Bandrowskiego wspominał Kazimierz Wierzyński.

Pisarz, dziennikarz, kapitan Wojska Polskiego, szef Biura Prasowego Naczelnego Dowództwa, autor słynnej powieści "Generał Barcz" będzie bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Bohaterowie Wielkiej Bitwy". O udziale Juliusza Kadena-Bandrowskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, jego tekstach z tego okresu i działalności Biura Prasowego mówiła w audycji prof. Maria Olszewska - historyk literatury z Instytutu Literatury Uniwersytetu Warszawskiego.

Fragmenty "Wyprawy na Kijów" Kadena Bandrowskiego przeczyta Andrzej Ferenc.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Rozkaz Kamieniewa - Armia Czerwona idzie w stronę Warszawy i Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 06:00
W lipcu 1920 roku losy dużej części Europy zawisły na włosku. Rewolucja bolszewicka wiodła "przez trupa białej Polski", a jej pierwszymi przystankami miały być Lwów i Warszawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"1920. Cud Wisły". Wystawa przypominająca o grozie bolszewickiej nawały

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 02:50
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy "1920. Cud Wisły", której premiera odbyła się w czwartek, 23 lipca. Wystawa organizowana jest z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio objęło wydarzenie patronatem korporacyjnym.
rozwiń zwiń