Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. II i III

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 19:15
- Skrzyński zapraszał mnie do swojego mieszkania w pałacu Potockich na Krakowskim Przedmieściu i tam w cztery oczy wygłaszał mi mowy, które później zamierzał wygłaszać po polsku w Sejmie albo po francusku w Lidze Narodów. Traktował mnie jako namiastkę publiczności, badając, jak reaguję na jego trochę teatralną wymowę. Oczywiście chwaliłem wszystko bez wahania - opowiadał w archiwalnym nagraniu Radia Wolna Europa Wacław Zbyszewski, publicysta, dziennikarz, redaktor i dyplomata.
Wacław Zbyszewski pracował przez 10 lat w różnych placówkach dyplomatycznych, zwiedził kawał świata. Był we Francji, na placówkach w Stanach Zjednoczonych, w Japonii
Wacław Zbyszewski pracował przez 10 lat w różnych placówkach dyplomatycznych, zwiedził kawał świata. Był we Francji, na placówkach w Stanach Zjednoczonych, w Japonii Foto: Shutterstock/Michele Brusini

Wacław Zbyszewski, publicysta i dyplomata, był również radiowym gawędziarzem, dociekliwym obserwatorem, mistrzem lekkiego pióra i finezyjnego słowa. Był "chory na Polskę". Wspomniał o tym jego kolega po piórze, Tadeusz Nowakowski z Wolnej Europy. Wacław Alfred Zbyszewski, podobnie jak i wielu innych, należał do tego pokolenia, "dla którego 20 lat wolności, niepodległości i demokracji w ojczyźnie było źródłem duchowej siły. Wspomnienie to, żywe i zobowiązujące, nosili w sobie niczym butlę życiodajnego tlenu.

W momencie, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Wacław Zbyszewski miał 15 lat. Na okres dwudziestolecia międzywojennego przypadają wszystkie najważniejsze wydarzenia pierwszej części jego życia, wydarzenia formujące: matura, studia, pierwsze doświadczenia publicystyczne, które go kształtują czy też są przepustką do kariery i pracy w MSZ. 

Pracował przez 10 lat w różnych placówkach, zwiedził kawał świata. Był we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Japonii. Ten bagaż doświadczeń i emocji, który towarzyszył mu przez dwadzieścia lat, był potem czymś w rodzaju punktu odniesienia. Cały czas, do końca życia, do tego wracał i do tego się odnosił. "Dostałem się do MSZ zaraz po ukończeniu studiów, nawet przed uzyskaniem dyplomu doktora praw (...) - wspominał Wacław Zbyszewski. - Wstąpiłem do MSZ przed zamachem majowym, 15 lutego 1926, za czasów, gdy Aleksander Skrzyński (...) był premierem i ministrem spraw zagranicznych".


Posłuchaj
29:06 Slady-pamieci_PR2_AAC 2022_12_05-17-30-12.mp3 Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 2 (Ślady pamięci/Dwójka)

28:34 Ślady pamięci Dwójka 2 styczeń 2023 17_30_09.mp3 Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 3 (Ślady pamięci/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 5.12.2022

Godzina emisji: 17.30

djr/kor

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 18:00
- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:39
- Imię, którego nienawidzę z całej duszy: Wacław, zostało mi nadane przez polskiego lekarza. Moi rodzice nie mogli się pogodzić co do tego, czy nazwać mnie Józefem czy Kazimierzem - mówił w archiwalnym nagraniu Radia Wolna Europa Wacław Zbyszewski, publicysta, dziennikarz, redaktor i dyplomata.
rozwiń zwiń