Koncert skrzypcowy Ericha Wolfganga Korngolda

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 23:15
- Dziwna kariera Ericha Wolfganga Korngolda – wunderkind, największa nadzieja symfoniki i opery I połowy XX wieku – kariera pęknięta, złamana (...). Ucieczka z Austrii do Stanów Zjednoczonych, dwa Oscary. Tryumf? Czy to był tryumf? - mówi w zapowiedzi kolejnej audycji "Karnawał instrumentów" Łukasz Borowicz. Bohaterem audycji będzie Erich Wolfgang Korngold i jego Koncert skrzypcowy.
Erich Wolfgang Korngold
Erich Wolfgang KorngoldFoto: Shutterstock/neftali

Erich Wolfgang Korngold urodził się w 1897 roku w Brnie jako syn popularnego wówczas austriackiego krytyka muzycznego, Juliusa Korngolda. Jako dziecko rozpoczął naukę gry na fortepianie, ale szybko okazało się, że ma talent także do tworzenia muzyki. Jako kilkulatek napisał m.in. kantatę Gold, którą zaprezentował Gustawowi Mahlerowi. Z jego to polecenia cudowne dziecko przejął pod swoje skrzydła Anton Zemlinsky, u którego mały Korngold rozpoczął naukę kompozycji.

Jako nastolatek miał już na koncie prapremiery swoich kompozycji w wiedeńskiej operze i filharmonii, wobec których entuzjazmu nie krył m.in. Richard Strauss. W 1916 Korngold wystawił dwie opery swojego autorstwa, a rok później, w 1917, odbyła się premiera jego najlepszej i najgłośniejszej opery pt. "Umarłe miasto".

W 1920 zadebiutował jako dyrygent, a rok później otrzymał już stały angaż na to stanowisko do opery w Hamburgu. W Austrii i Niemczech pracował do 1934 roku, kiedy wyjechał na zaproszenie przyjaciela do Stanów Zjednoczonych, do Hollywood. Jak się niebawem okazało, przyszło mu spędzić tam resztę życia.

Łukasz Borowicz nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2022>>>>

Jego powrót do Europy przekreśliło bowiem zajęcie Austrii przez Hitlera i wybuch drugiej wojny światowej. W Ameryce zmienił profil swojej działalności artystycznej i, obracając się w środowisku twórców filmowych, zaczął współpracę z wytwórniami, m.in. Paramount Pictures. Stworzył wzorzec amerykańskiej muzyki filmowej, bazując na europejskiej twórczości operowej przeznaczonej dla szerokiego grona odbiorców. Napisał muzykę do dziewiętnastu filmów, kilka obrazów z jego muzyką zdobyło Oscara. Erich Wolfgang Korngold zmarł w Ameryce w 1957 roku.

(teatrwielki.pl)

Posłuchaj
58:07 2022_12_02 22_00_26_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Koncert skrzypcowy Ericha Wolfganga Korngolda (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 2.12.2022

Godzina emisji: 22.00

kor/mg

Czytaj także

Julian Rachlin: Penderecki jest jednym z największych kompozytorów w historii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 18:05
- Penderecki jest dla mnie w pewnym sensie spadkobiercą Dymitra Szostakowicza. Jest wielkim, być może jednym z największych kompozytorów w historii muzyki - mówił w Dwójce skrzypek Julian Rachlin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:50
- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
rozwiń zwiń