Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 17:25
- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
Jan Ptaszyn Wróblewski, Studio Jazzowe Polskiego Radia 1969-1978
Jan Ptaszyn Wróblewski, Studio Jazzowe Polskiego Radia 1969-1978Foto: materiały promocyjne

Studio Jazzowe Polskiego Radia to legendarny zespół, założony w 1968 roku i działający pod dyrekcją Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Już dziś o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wydarzenie pod nazwą: "Setny Jazz.PL - Powrót Studia Jazzowego Polskiego Radia". Orkiestrę poprowadzi Nikola Kołodziejczyk. 

Konieczna pasja

"Zdawałem sobie sprawę, że tym razem jazzmani muszą być górą" - tak Jan Ptaszyn Wróblewski wspominał początki swojej pracy z radiowym zespołem Studio M-2. - Radio mi zleciło przejęcie po Władysławie Klimczuku Studia M-2, do czego oczywiście natychmiast się zapaliłem - wspominał muzyk. - Momentem, w pierwszej fazie przełomowym, było wzięcie udziału w Jazz Jamboree. Radio zawsze starało się wystawić swoją orkiestrę i to się nigdy nie udawało. Zawsze wychodziło bokiem, że w tej orkiestrze siedzi mnóstwo muzyków, którzy jazzmanami nie są. I czuć było, że przekonania, pasji brakuje.


Ostatecznie jednak zespół składał się z dobranych przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego muzyków. - Powiedziałem, że skrzyknę bardziej jazzową grupkę, ale niech to się nie nazywa Studio M-2, bo ono jest kojarzone z muzyką rozrywkową. Koniec końców, uzgodniliśmy, że to będzie Studio Jazzowe Polskiego Radia - opowiadał artysta. 

- Świetne lata, świetny okres - nie krył nasz gość. - Niestety, po dziesięciu latach skończyło się. Wtedy radio postanowiło na nowo powołać do życia swój klasyczny big-band.

Freejazzowa awangarda

Do Studia Jan Ptaszyn Wróblewski zapraszał najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej. Byli to m.in.: Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Trzaskowski czy Tomasz Stańko. Nagrania bigbandowe ostatniego z wymienionych to chyba największa fonograficzna sensacja płytowego boxu - znalazło się na nim aż 11 utworów Stańki, w których kompozytor i muzyk zachwyca biegłością w traktowaniu klasycznej bigbandowej materii i skonfrontowaniem jej z awangardową, freejazzową estetyką.

Najwięksi na jazzowej scenie

Wśród największych gwiazd Studia Jazzowego Polskiego Radia byli m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, czy Włodzimierz Nahorny. Także ci artyści tworzyli autorskie kompozycje specjalnie na skład Studia Jazzowego. 

Imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1969-1978, a także późniejsze nagrania wielkiego polskiego jazzmana, zebrano w obszernym, pięciopłytowym wydawnictwie, które przygotowane zostało z okazji 95-lecia Polskiego Radia.

Ta wspaniała orkiestra nie tylko nagrywała w studiu, ale występowała na festiwalach w kraju i za granicą - w Norwegii, Szwecji, Finlandii, w Niemczech i na Węgrzech. Zarejestrowała dla Polskiego Radia 187 utworów.

O Studiu Jazzowym w audycji opowiadali także muzycy, którzy je współtworzyli: Michał Urbaniak, Henryk MiśkiewiczKazimierz Jonkisz i Czesław "Mały" Bartkowski, a także wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Tomasz Tłuczkiewicz. Z mikrofonem radiowej Dwójki odwiedziliśmy również Nutotekę Polskiego Radia, by przyjrzeć się rękopisom partytur napisanych dla Studia Jazzowego przez gigantów polskiego jazzu.

Wspomnienia naszych gości oraz nagrania tej legendarnej orkiestry były preludium do jubileuszowego koncertu z cyklu Jazz.PL. 

Czytaj też:


Posłuchaj
110:30 2023_02_25 15_00_01_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Studio Jazzowe Polskiego Radia - historia zespołu (Dwie do setni/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Piotr MetzAndrzej Zieliński i Roch Siciński

Goście: Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz, Kazimierz Jonkisz i Czesław "Mały" Bartkowski, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Tomasz Tłuczkiewicz. 

Data emisji: 25.02.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Premiera wyjątkowych nagrań Studia Jazzowego Polskiego Radia i Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:19
Imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego z lat 1969-1978 i późniejsze nagrania wielkiego polskiego jazzmana w pięciopłytowym wydawnictwie przygotowanym specjalnie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Premiera wyjątkowego boxu już w piątek 18 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń