"Interesowała go literatura". Rocznica śmierci Bohdana Korzeniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 07:00
- Przechodził różne etapy w swoim życiu. Swoje zawodowo-artystyczne obowiązki wykonywał z wielką pasją, walcząc zarazem z całym światem, a potem przechodził na "inne ścieżki leśne"; po to, żeby kontemplować inne fragmenty świata. To, co go jednak interesowało naprawdę, to była literatura - mówiła w radiowej Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru i żona bohatera audycji - Bohdana Korzeniewskiego.
Bohdan Korzeniewski
Bohdan Korzeniewski Foto: NAC

Dwudziestowieczna historia Polski odbita w życiorysie

Bohdan Korzeniewski urodził się 12 kwietnia 1905 roku w Siedlcach. Był historykiem i krytykiem teatru, wykładał w przedwojennym Instytucie Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii i scenografii.

W czasie okupacji niemieckiej działał w podziemiu, był kierownikiem komórki teatralnej w Kierownictwie Walki Cywilnej i jednym z organizatorów Tajnej Rady Teatralnej. Wykładał także w konspiracyjnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. W jednym z pierwszych transportów w 1940 roku został wywieziony do Auschwitz, skąd został wykupiony za ogromną sumę 100 tys. złotych.

Ważył wtedy 30 kg. Po zatarciu przejść obozowych (zabliźnieniu numeru na przedramieniu) zatrudnił się jako wózkarz w dawnym BUW-ie – w czasie okupacji noszącej nazwę Staatsbibliothek. Sprawował także pieczę nad tajnym Teatrem Wojskowym AK, po wybuchu zaś powstania razem z Wacławem Borowym ratował przed grabieżą zbiory Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Bohdan Korzeniewski - 30 lat po śmierci

Wspomnienia "Pagórek" i "Powrót" - o przeżyciach obozowych - ukazały się najpierw nakładem paryskiej "Kultury". Podobnie epopeja o ratowaniu polskich druków i manuskryptów - przed Niemcami, a potem przed Sowietami.

5 września minęło 30 lat od śmierci Bohdana Korzeniewskiego. Z tej okazji w audycji historyka i krytyka teatru wspominały jego żona prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, prof. Barbara Osterloff i Andrzej Seweryn, który po raz pierwszy zetknął się z prof. Korzeniewskim w Akademii Teatralnej w Warszawie.

- Jak wiadomo, profesor nie był najwyższego wzrostu, ale budził w nas szacunek, a w niektórych nawet strach, swoim spojrzeniem, postawą, po prostu tym, kim był. Myślę, że był mędrcem pośród starających się być mędrcami, ale dość nieumiejętnie - opowiadał obecny dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.

Czytaj także: 

Bohdan Korzeniewski zmarł 5 września 1992 roku w Warszawie.


Posłuchaj
30:13 2022_09_15 21_29_44_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Bohdan Korzeniewski - 30 lat po śmierci (Rozmowy na lato/Dwójka) 

***

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl.

W serwisie bezprzedawnienia.polskieradio.pl znajduje się około 20 autorskich artykułów. To przede wszystkim opracowania historyczne, w których opisano m.in. straty ludzkie, terytorialne i materialne poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Tomasz Mościcki

Gość: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru, żona Bohdana Korzeniewskiego), prof. Barbara Osterloff (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza), Andrzej Seweryn (aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Maksymilian Maria Kolbe - ostatnia droga świętego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:58
– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. 82 lata temu, 14 sierpnia 1941 roku, Maksymilian Maria Kolbe zmarł, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. bloku śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W radiu było moje miejsce". Wspomnienie o Zofii Posmysz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 08:47
W poniedziałek (8 sierpnia) zmarła Zofia Posmysz. Urodzona w 1923 roku pisarka, scenarzystka i autorka słuchowisk była m.in. współtwórczynią emitowanej w Jedynce powieści radiowej pt. "W Jezioranach". - Nie było dnia, żebym do radia jechała z przykrością. Codziennie miałam myśl, że jadę tam, gdzie jest moje miejsce - mówiła w jednej z archiwalnych rozmów.
rozwiń zwiń