REKLAMA

Tichilești - wymazana z map wioska trędowatych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 07:00
Ukryta w delcie Dunaju rumuńska wioska. Jej mieszkańcy żyją z dala od cywilizacji, wśród psów i kotów swobodnie biegających po opustoszałych ulicach. Ten spokój zwiastuje jednak śmierć. Tichilești było miejscem, do którego przed laty wysyłano chorych na trąd.
Hima została zesłana do Doliny Śmierci jako 18-letnia dziewczyna
Hima została zesłana do Doliny Śmierci jako 18-letnia dziewczynaFoto: mat. prasowe/Nowe Horyzonty

W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli bezwzględny zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko ośmioro z nich, natomiast miejscowość wciąż owiana jest złą sławą kolonii trędowatych, do której nie przyjeżdżają nawet rodziny skazanych na samotność chorych.

To niesamowite miejsce i jego mieszkańców portretuje dokument "Koniec świata w Dolinie Łez", który miał swoją światową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Z autorem filmu - Jarosławem Wszędybyłem – spotkaliśmy się w "Rozmowach na lato".

Posłuchaj
27:40 2022_08_04 21_31_44_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Tichilești - wymazana z map wioska trędowatych (Rozmowy na Lato/Dwójka)

 

***

Jarosław Wszędybył jest absolwentem filologii polskiej, wykładowcą na wydziałach reżyserii oraz produkcji filmowej. Warsztatu uczył go Kazimierz Karabasz - jeden z czołowych przedstawicieli nowej fali polskich dokumentalistów.

Filmy Jarosława Wszędybyła "Zabawy z czasem" oraz "Wiosna smoków" były pokazywane na festiwalach na całym świecie, zdobywając liczne nagrody m.in. na festiwalu "Człowiek w zagrożeniu", na Millennium Docs Against Gravity, a także we Włoszech, Niemczech, Meksyku, Kolumbii, Chinach, czy w rumuńskim Buzau, gdzie "Wiosna smoków" otrzymała nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu.

(wykorzystano materiały z www.nowehoryzonty.pl)

***

Tytuł audycji: "Rozmowy na lato"

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Jarosław Wszędybył (reżyser filmowy)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Ostatni rozdział bitwy o Monte Cassino w filmie dokumentalnym T. Łysiaka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 22:00
78 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji, otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. Tydzień przed kolejną rocznicą bitwy premierę miał poświęcony jej film dokumentalny "Monte Cassino – ostatni rozdział" w reżyserii Tomasza Łysiaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Pisklaki". Mikroświat dziecięcych relacji i emocji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:00
- Zainteresowało mnie wyzwanie, przed którym te dzieci stanęły. Musiały puścić dłoń mamy i taty i dać sobie radę w nowym miejscu - mówiła w Dwójce Lidia Duda, dokumentalistka, autorka filmu "Pisklaki", który opowiada o niewidomych dzieciach rozpoczynających szkołę z internatem w Laskach.
rozwiń zwiń