Polskie Radio
Section05
Ameryka

Błaszczak odwiedził żołnierzy polskich w USA: jestem pod wrażeniem jakości szkolenia przez Amerykanów

Przebywający w Stanach Zjednoczonych minister Mariusz Błaszczak w Doylestown w Pensylwanii odsłoni tablicę poświęconą Bitwie Warszawskiej. Będzie to ostatni punkt wizyty szefa resortu obrony za Oceanem, podczas której rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, spotkał się z polskimi żołnierzami szkolącymi się w Oklahomie i odwiedził fabrykę produkująca czołgi Abrams.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Mariusz Błaszczak Ohio polityka Ameryka

"Jestem pod wrażeniem ich podejścia do swoich obowiązków". Szef MON spotkał się z polskimi żołnierzami w USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że kontrakt na zakup systemów rakietowych PATRIOT realizowany jest terminowo i systemy te zostaną dostarczone do Polski do końca przyszłego roku. Przebywający w Stanach Zjednoczonych szef resortu obrony odwiedził bazę Fort Sill w Oklahomie, w której polscy żołnierze szkolą się z obsługi tych wyrzutni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wojsko Mariusz Błaszczak

Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Tematem była m.in. obecność wojsk amerykańskich w Polsce

Od spotkania z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem minister obrony Mariusz Błaszczak rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Po oficjalnym powitaniu przed Pentagonem szefowie resortów obrony dyskutowali między innymi o obecności wojsk amerykańskich w Polsce i zakupach uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak MON USA bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

Joe Biden przyleci do Polski? Sekretarz stanu w KPRP wyjaśnia

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent USA Joe Biden został zaproszony do złożenia wizyty w Polsce. Według doradcy polskiego prezydenta Stany Zjednoczone pozostają jednym z najważniejszych partnerów Polski na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Joe Biden Mariusz Błaszczak Jakub Kumoch Stany Zjednoczone dyplomacja USA stosunki polsko-amerykańskie

"Szczególnie aktualne w czasach polaryzacji". Aktor David Strathairn o przesłaniu Jana Karskiego

- Przesłanie Jana Karskiego i jego apele o odnajdywanie wspólnego człowieczeństwa są dziś szczególnie ważne, zwłaszcza w spolaryzowanej Ameryce - powiedział hollywoodzki aktor David Strathairn. Nominowany do Oscara artysta wciela się w rolę Karskiego w sztuce, której światowa premiera odbędzie się w środę w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski USA Stany Zjednoczone Ameryka pamięć ŚWIAT

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w USA. "To promowanie spisywania ludzi na straty"

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w Massachusetts uderzy w osoby biedne, niepełnosprawne oraz z mniejszości kulturowych i etnicznych - przestrzegają lekarze i aktywiści. - Przepisy te promują spisywanie ludzi na straty, jako mających zbyt niską jakość życia - podkreślił John B. Kelly, działacz na rzecz praw osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo eutanazja lekarz Massachusetts USA Ameryka Stany Zjednoczone ŚWIAT