Polskie Radio
Section05
Brazylia

Brazylijczycy żądają impeachmentu prezydenta. Powodem strategia walki z koronawirusem

W stolicach wszystkich 26 brazylijskich stanów oraz w stolicy państwa - Brasilii - odbywają się manifestacje przeciwko prezydentowi Jairowi Boslonaro. Ich naczelnym hasłem jest żądanie jego impeachmentu. Powodem jest przyjęta przez głowę państwa strategii walki z epidemią koronawirusa. Brazylia jest jednym z głównych epicentrów pandemii na świecie. Dotychczas zmarło tam z tego powodu 460 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia pandemia koronawirus protest Jair Bolsonaro

"Promocja polskiej literatury w Brazylii jest moją misją". Spotkanie z prof. Piotrem Kilanowskim

Zacząłem tłumaczyć poezję polską na język portugalski ponad dwadzieścia lat temu, najpierw dla brazylijskich przyjaciół, którym chciałem przybliżyć polską literaturę, a potem już pomyślałem o szerokim gronie odbiorców i potraktowałem tę część mojej pracy jako swego rodzaju misję - mówi prof. Piotr Kilanowski, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu w Kurytybie, w Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia literatura Polonia KULTURA Polacy za granicą

Niezwykła historia i dokonania Krzysztofa Arciszewskiego. Międzynarodowy projekt badawczy

Krzysztof Arciszewski, to Polak wielce zasłużony dla Brazylii, dlatego niezwykle ucieszyła mnie zgłoszona w ubiegłym roku inicjatywa brazylijskich naukowców, którzy chcą przypomnieć dokonania tego podróżnika, generała i holenderskiego wicegubernatora Brazylii sprzed prawie czterystu lat - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia

Kwarantanna dla osób przyjeżdżających z RPA, Indii i Brazylii. Nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym osoby przyjeżdżające do Polski z RPA, Indii i Brazylii będą mogły być zwolnione z kwarantanny na podstawie testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż po 7 dniach od powrotu do kraju.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia Indie Brazylia RPA rozporządzenie społeczeństwo POLSKA