Polskie Radio
Section05
Euromajdan

Paweł Kowal: Nie patrzmy na Ukrainę przez pryzmat Polski

"Trzy rewolucje" to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Zwieńczeniem projektu było dwudniowe sympozjum "Trzy rewolucje – portrety Ukrainy", które odbyło się w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie. O ukraińskich rewolucjach mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiego Akademii Nauk, organizator konferencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja ZSRR Euromajdan

Janukowycz podejrzany o zdradę. "Wezwał Rosję na pomoc"

Zdrada państwa, oraz zamach na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - takie zarzuty usłyszał ukraiński eksprezydent Wiktor Janukowycz na sali rozpraw kijowskiego sądu. W specjalnym liście napisał do Putina, by wprowadzić wojska na Ukrainę, to doprowadziło do śmierci tysięcy osób i migracji milionów - objaśniał prokurator generalny.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Euromajdan Wiktor Janukowycz zdrada ŚWIAT Europa

Trzy lata po Majdanie. "Elity nie chcą walczyć z korupcją"

Minęła trzecia rocznica rozpoczęcia protestów na Euromajdanie. Wielotygodniowe manifestacje zaowocowały odsunięciem od władzy Wiktora Janukowycza. Czy Ukraińcy dziś żyją w lepszym państwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Majdan Euromajdan Piotr Pogorzelski korupcja

TYLKO U NAS "Euromajdan dał wolność. Teraz los kraju zależy od reform"

Trzy lata po Euromajdanie mamy oczywiste osiągnięcia. Najważniejsze z nich: Ukraina jest na drodze do pełnej niezależności od Rosji. Jesteśmy teraz nareszcie samodzielnym graczem. Przyszłość Ukrainy zależy od tego, na ile uda się zreformować kraj – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maksym Khyłko, ukraiński analityk. Wsparcie Zachodu jest w tym konieczne.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Euromajdan Rosja Unia Europejska Europa NASZ WYWIAD Kijów USA

NASZ WYWIAD "Idziemy do UE: na tę drogę wprowadził nas Euromajdan"

Ukraina jest na drodze integracji z UE – to główna zdobycz Rewolucji Godności. Tak jak kiedyś Polsce, Ukrainie potrzebne jest wsparcie Zachodu w tym zakresie i odpowiednia motywacja. Dla Polski i państw regionu to była perspektywa członkostwa – mówiła analityczka dr Ołena Betlij z Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w rozmowie z portalem Polskiego Radia. Oprócz wsparcia w zakresie modernizacji państwa, Kijów potrzebuje pomocy, by obronić się przed agresją Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Unia Europejska NASZ WYWIAD Europa Euromajdan