Polskie Radio
Section05
Harmonia

Jak przed laty wyglądało świętokrzyskie wesele? Wystawa w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury "Harmonia"

Jak przed laty wyglądało świętokrzyskie wesele? Co robiono podczas zbiorów? Na te pytania odpowiedź można znaleźć w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury "Harmonia", położonej u podnóża Łysej Góry. Prezentowany jest tam dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm wiejskiego życia, o czym w Trójce opowiedziała Anna Łubek, dyrektorka Świętokrzyskiej Zagrody Kultury.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa ludowość Kielce Łysa Góra Harmonia Justyna Grabarz Trójka świętokrzyskie Świętokrzyska Zagroda Kultury Harmonia

40% Łowicza, 60% Rawy w muzyce. Album kapeli Diabubu

Grają starodawne melodie – mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, tanga i fokstrociki w tym melodie żydowskie – w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, że to muzyka żywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewająca we współczesne ciała i dusze taneczną energię. A przy tym – jak przystało na te strony Polski – nieco powściągliwa. Sami czują się bardziej jej orędownikami niż wykonawcami: "Strasznie nam się podoba ta muzyka, jest pełna treści, a jednocześnie oszczędna w formie, można by rzec – elegancka".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak wieś Harmonia

Cztery pokolenia harmonistów łowickich

Tak, tak, jesteśmy świadkami aktywnej działalności już co najmniej czwartej generacji harmonistów. Czwartej nagranej przez Andrzeja Bieńkowskiego, bo od kiedy pod koniec XIX wieku instrumenty z rodziny harmonii pojawiły się w Polsce, tych generacji jest oczywiście już znacznie więcej. Harmonia w Łowickiem pojawiła się nawet wcześniej niż na Ziemi Radomskiej – około lat 20. XX w.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś Harmonia

Od Rzeczycy i Opoczyńskiego

Dzisiejsze spotkanie dotyczyło dwóch regionów – okolic Rzeczyczy i Opoczyńskiego. Andrzej Bieńkowski darzył je szczególną atencją, szczególnie jeśli chodzi o Rawskie i okolice Rzeczycy właśnie. Tu, w miejscowości Glina, działał najdroższy mu bodaj muzykant – Kazimierz Meto. Rzeczyca i pobliskie wsie były celem wieloletnich podróży Autora. Niedawno ukazało się kolejne wydawnictwo fundacji Muzyka Odnaleziona – płyta „Muzykanci od Rzeczycy”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś tradycja skrzypce Harmonia