Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Andrzej Fabianowski: sięgam często do Norwida

- Wydaje mi się, że poezja, chociaż nie jest rzeczywiście lekturą najłatwiejszą, pasuje jednak do formuły witamin. Poezja daje odporność i na przykład, kiedy czuję się zmęczony albo za oknem widzę szarugę i jest mi smutno z powodu pandemii i innych okoliczności, wtedy mogę znaleźć jakieś oparcie i pocieszenie w liryce - mówił w Programie 2 Polskiego Radia literaturoznawca Andrzej Fabianowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KSIĄŻKA Kinga Michalska

Antoni Słonimski. Wspomnienie w 125. rocznicę urodzin

15 listopada przypada 125. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego. Z tej okazji w "Strefie literatury" przypomnieliśmy arcyciekawy życiorys pisarza, obfitujący zarówno w dramatyczne wydarzenia, kontrowersyjne decyzje i moralne dylematy, jak i niezliczoną ilość anegdotycznych sytuacji, które za każdym razem były przez mistrza satyry wykorzystywane do wykazania się genialnym dowcipem, świetną ripostą i złośliwą inteligencją. I choć sam o sobie lubił mawiać: "Bóg mi powierzył humor Polaków", w głębi duszy czuł się niedoceniany jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Kinga Michalska Dwójka

Maciej Świerkocki: "Przygody dobrego wojaka Szwejka" to lektura niosąca pocieszenie

- Powieść Jaroslava Haška to chyba jedyny skuteczny sposób obrony przed swego rodzaju depresjami, które nas teraz atakują ze wszystkich stron. Właśnie humor, oczyszczający i oswobadzający śmiech to broń, której możemy używać jako istoty kruche - mówił w Dwójce pisarz, scenarzysta, krytyk i tłumacz literatury anglojęzycznej Maciej Świerkocki.
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska Dwójka literatura