Polskie Radio
Section05
Kinga Michalska

Krzysztof Zajas: powrót do Dostojewskiego był wstrząsającym doświadczeniem

- Jeszcze raz przekonaliśmy się, po wielu latach i po setkach, jeśli nie tysiącach, przeczytanych książek, że Dostojewski jest jednak mistrzem. Jest absolutnym mistrzem prozy, konstruowania i sytuacji, i charakterów, i napięć między poszczególnymi częściami. I kompozycja, i stylistyka, i język, i psychologia są absolutnie na najwyższym poziomie - mówił w "Witaminach literackich" gość Kingi Michalskiej, literaturoznawca Krzysztof Zajas. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura

"Rodzina królewska". Aktorzy o premierowym słuchowisku w Dwójce

- Tak dobrze skrojonej polskiej sztuki komediowej dawno nie widziałem. Jeśli w ogóle potrafię sobie taką przypomnieć. Mamy do czynienia z arcydziełem Wojciecha Tomczyka. Język, sposób opowiadania, kreślenia postaci jest mistrzowski - przekonywał w audycji "Wybieram Dwójkę" Jarosław Gajewski, odtwórca roli pisarza, Juliusza Zalepiaszczego.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wojciech Tomczyk Andrzej Mastalerz Dwójka Kinga Michalska

Robert Ziębiński: lockdown upłynął mi w sennych amerykańskich miasteczkach

- Mam taką maniakalną potrzebę bezustannego grzebania po antykwariatach i wyciągania różnych cudów, które się w Polsce ukazały, a wszyscy o nich zapomnieli, tak jak np. powieść Davida Morrella "Totem". To historia o małym miasteczku, w którym zaczyna dziać się coś złego - opowiadał w Dwójce dziennikarz i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Robert Ziębiński Kinga Michalska KSIĄŻKA

Dominika Słowik: to dobry czas na sięgnięcie po prozę amerykańską

- Ze względu na rewolucyjne wydarzenia, które możemy obserwować w Stanach Zjednoczonych, krąży teraz dużo polecanych zewsząd lektur, dotyczących strukturalnego rasizmu w USA, jednak głównie są to książki historyczne i eseistyczne. Natomiast są powieści, które świetnie podchodzą do tego tematu od strony fikcji - mówiła w Dwójce pisarka.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska Dominika Słowik KSIĄŻKA