Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

"Ballada o Śląskim Teksasie". Michael Sowa gościem "Moich książek"

"Tam, gdzie nie pada. Ballada o Śląskim Teksasie. W poszukiwaniu ziemi obiecanej" to pełna humoru, oparta na faktach historia małej śląskiej wsi, która w połowie XIX wieku przeniosła się do Teksasu, na zaproszenie mieszkającego tam śląskiego franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby. Kilkuset Ślązaków wyruszyło w ponad dwumiesięczną podróż do Ameryki, a na miejscu założyło istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Literatura obyczajowa z przesłaniem. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk

Osiedle "Sielanka", na obrzeżach Warszawy, staje się dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk sceną cichej wojny. Naprzeciwko siebie stają wieloletni mieszkańcy i ci nowi, zasiedlający wyrastające jak grzyby po deszczu apartamentowce, traktowani przez pierwszych jako intruzi. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" to druga część zabawnej, utkanej z codziennego życia historii, opublikowanej w ramach serii "Osiedle Sielanka".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk

Poezja brzmiąca jazzem - Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody im. Herberta

Urodził się w roku 1947 w Luizjanie, na południu Stanów Zjednoczonych, a wychowywał w czasach szalejącego rasizmu uosabianego przez Ku Klux Klan. Kocha jazz i blues, a w swoich wierszach pisze o wolności, sprawiedliwości i wojnie.  Inspiracje odnajduje również w historii Polski. Okazją do rozmowy z Yusefem Komunyakaą stało się przyznanie mu Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Ameryka Północna Jazz blues poezja literatura

Nie tylko "Życie seksualne dzikich". Bronisław Malinowski prywatnie

Słynny polski podróżnik, etnograf, socjolog, twórca antropologii funkcjonalnej, jeden z pionierów wykorzystania obserwacji uczestniczącej w badaniach społecznych, autor książki "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" - Bronisław Malinowski - był bohaterem audycji "Moje książki". Opowiedział o nim Grzegorz Łyś, autor książki "Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA antropologia

"Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem

Nick Corey jest szeryfem liczącego zaledwie 1280 mieszkańców miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy - przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA