Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Zbiór odjechanych koreańskich opowiadań. "Poddajcie się, Ziemianie!" Bory Chung

Rosyjskie kraby śnieżne budujące gazociąg do Japonii, kosmiczna ośmiornica żądająca od Ziemian złożenia broni oraz lipny koncern farmaceutyczny, który sprzedaje rekinie mięso jako lekarstwo na raka. "Poddajcie się, Ziemianie!" Bory Chung to talerz owoców morza doprawiony szczyptą humoru i teorii spiskowych z mężczyznami w czerni, którzy przyjeżdżają posprzątać kryptozoologiczny bałagan.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa książki KSIĄŻKA literatura Agata Kasprolewicz Azja KULTURA

"Klub Książki". Sentymentalna podróż do świata Tomka Sawyera

W najnowszym wydaniu "Klubu książki" zapraszamy na rozmowę z tłumaczką Kają Gucio o amerykańskiej powieści Percivala Everetta "James" - nagrodzonej National Book Award. Historia o niewolniku zbiegłym z plantacji w przededniu wojny secesyjnej wykorzystuje bohaterów i scenerię znaną z "Przygód Hucka Finna" Marka Twaina po to, żeby w nowy sposób opowiedzieć o wolności, oporze, uprzedzeniach i nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  literatura

O trudnej polsko-żydowskiej miłości Jana Karskiego. Gościem Magdy Mikołajczuk jest Ula Ryciak, autorka "Rozbici. Nireńska i Karski"

W "Kulturalnej Jedynce" zaprosiliśmy na rozmowę o trudnej polsko-żydowskiej miłości Jana Karskiego, emisariusza polskiego rządu, który w czasie II wojny światowej poinformował świat o Holocauście oraz tancerki i choreografki Poli Nireńskiej. Ich fascynującą historię opisała Ula Ryciak w nowej książce zatytułowanej "Rozbici. Nireńska i Karski". 
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski literatura

"Klub książki". Krzysztof Varga o nowej powieści "Śmiejący się pies"

W audycji zaprosiliśmy na spotkanie z Krzysztofem Vargą, z którym rozmawialiśmy o jego nowej powieści "Śmiejący się pies", w której pięćdziesięcioparoletni mężczyzna opowiada swojemu psu o sensie i bezsensie życia: miłości, rozwodach, rozczarowaniach, kryzysie wieku średniego, przemianach w Polsce, kryzysie klimatycznym. Czasem jest to opowieść gorzka, a czasem wywołująca wybuchy śmiechu.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Agata Kasprolewicz

Czy praca kryminologa wygląda jak w książkach i serialach?

Książki i filmy kryminalne mają spore grono fanów. Ich autorzy prześcigają się w wymyślaniu zagadek i intryg, na których rozwiązanie czekamy z wypiekami na twarzy. Coraz większą popularnością cieszą się także studia z zakresu kryminologii. Ale czy praca kryminologa wygląda tak, jak w kryminałach?
Zobacz więcej na temat:  kryminał praca policja Toruń kryminologia kryminolog powieść kryminalna literatura Robert Małecki

"Klub książki". Kinga Wyrzykowska o powieści "Porządni ludzie"

W audycji zaprosiliśmy na spotkanie z tworzącą po francusku polską pisarką Kingą Wyrzykowską, która od wielu lat mieszka we Francji i za swoją powieść "Porządni ludzie" otrzymała prestiżową Nagrodę Françoise Sagan. To częściowo oparta na faktach historia zamożnej rodziny, która na kilka lat zamknęła się w swoim domu w Normandii i nie kontaktowała się ze światem zewnętrznym.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Kinga Wyrzykowska

Wciąż inspiruje twórców. Mija 40 lat od śmierci Leopolda Tyrmanda

40 lat temu, 19 marca 1985 roku zmarł Leopold Tyrmand - pisarz, publicysta i popularyzator jazzu. Autor takich książek, jak "Zły", "Filip" i "Cywilizacja komunizmu". - On się cieszył popularnością telewizyjną w czasach, kiedy jeszcze nie było telewizji w Polsce. Wszyscy wiedzieli, kim jest Leopold Tyrmand - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Urbanek, autor biografii "Zły Tyrmand".
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura

"Twarze współczesnych poetów polskich". Kogo zobaczymy na wystawie w Muzeum Niepodległości?

"Twarze współczesnych poetów polskich" to przedsięwzięcie popularyzujące współczesne środowisko poetyckie. Liczba portretów z każdym rokiem rośnie, a sama wystawa prezentowana jest w różnych miejscach kraju. - Kolejna jej odsłona jest czynna w Muzeum Niepodległości w Warszawie - zdradza Magda Mikołajczuk. Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także poezja Twarze współczesnych poetów polskich

Alek Rogoziński w Jedynce: kobiety są o wiele ciekawszymi bohaterami niż mężczyźni

- Kobieta potrafi o wiele więcej przeżyć niż mężczyzna i dla mnie jako autora książek powiem bez zastanawiania, że są one ciekawszymi bohaterkami niż mężczyźni - mówi w Jedynce Alek Rogoziński. Mija właśnie 10 lat od jego powieściowego debiutu Alka Rogozińskiego, który wcześniej był dziennikarzem radiowym i prasowym. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA Alek Rogoziński Zobacz także