Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Trudna historia? Z dystansem i humorem

Fryzjer, który planuje umrzeć w marcu, ojciec projektujący swój grób w kształcie barki ze skrzydłami, programy telewizyjne o rozwoju Polski Ludowej jako afrodyzjak, pociąg do komunizmu dzięki pięknej rusycystce...To wszystko jest w powieści "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który o trudnej historii, śmierci i zemście umie opowiadać w duchu Bohumila Hrabala - groteskowo, z nutą czarnego humoru. Był on gościem Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki". 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA wieś

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Narodowe Czytanie literatura KULTURA

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Maria Konopnicka Eliza Orzeszkowa

Wojciech Bonowicz: podsłuchiwanie zrobiło się trochę trudniejsze

Jak zachęcić zaspanych chłopaków z technikum do poezji? Dlaczego czasami warto nie robić zdjęć? Co zrobić z gąsiorem kroczącym po ruchliwej ulicy w Krakowie? Jak nie popaść w pisarski samozachwyt? Dlaczego dzieci powinny spędzać wakacje na wsi? Między innymi o tym pisze Wojciech Bonowicz w nowej książce "Dziennik końca świata", będącej zbiorem gawęd na różne tematy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Wojciech Bonowicz KSIĄŻKA KULTURA

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Wiesław Myśliwski

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Anna Świrszczyńska Jan Brzechwa przyroda

"Klub snów" i "Doktor Bianko". Krótka forma po polsku

- Jest to zbiór świetnych migawek z codzienności typu kolejka do kasy w supermarkecie i jakiś zatarg między ojcem a córką. Jest dużo scen z sąsiadami z bloku. Ktoś ma demencję i ciągle mu się zdaje, że w domu są obcy, ktoś inny samotnie czeka na zaproszenie od córki i wnuków. Są to raczej rzeczy niewesołe, pokazujące różne braki, ale podane w taki wyciszony sposób - mówiła Magdalena Mikołajczuk o opowiadaniach Maćka Bielawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo KSIĄŻKA opowiadanie Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Piotr Kofta